Před budovou rozhlasu vojáci věrní režimu v pondělí slzným plynem rozehnali zhruba 300 lidí, kteří přišli podpořit pokus o puč, napsala agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. V ulicích je údajně nicméně klid.

Mluvčí vlády Guy-Bertrand Mapangou následně oznámil, že situace je pod kontrolou a že zadrženi byli čtyři pučisté, kteří v noci na pondělí obsadili budovu rozhlasu a televize. Později byl zadržen i pátý, který byl na útěku. Dva z účastníků puče byli pak zabiti, když bezpečnostní síly osvobodily některé rukojmí. Vojenské zdroje agentury Reuters však pod podmínkou anonymity uvedly, že organizátoři převratu zadrženi nebyli.

Špatný zdravotní stav prezidenta

V zemi vládne devětapadesátiletý prezident Ali Bongo. Ten v roce 2009 vystřídal v úřadu svého otce – Omara Bonga. V roce 2016 těsně obhájil svůj post ve volbách, které mnozí považují za zmanipulované. Od loňského října, kdy ho postihla mrtvice, se šíří fámy, že na tom není zdravotně nejlépe. Ty se prezident pokusil vyvrátit v novoročním poselství.

V něm Bongo přiznal určité zdravotní potíže, obyvatele země ale ujistil, že se cítí dobře. Podle agentury Reuters sice v televizním záznamu nezřetelně vyslovoval některá slova a nepohnul pravou rukou, působil však dojmem, že je v dobrém stavu.

Armáda jeho vystoupení označila za neuspokojivé a obvinila ho z toho, že se „bezostyšně snaží udržet u moci“. „Posílilo to pochybnosti o jeho schopnosti zodpovědně zastávat úlohu prezidenta,“ citovala agentura Reuter Kellyho Ondo Obianga, lídra takzvaného Vlasteneckého hnutí obranných a bezpečnostních sil Gabonu.

Jedna z nejbohatších zemí Afriky

Gabon leží na západě Afriky u Guinejského zálivu. Od třicátých let 19. století se postupně stával francouzskou kolonií, v srpnu roku 1960 však vyhlásil nezávislost. O pár let dříve zde byla objevena ropa, díky níž je Gabon jednou z nejbohatších zemí Afriky, alespoň pokud jde o HDP. Většina obyvatel však žije v chudobě.