Zeman, který je hlasitým příznivcem ruského prezidenta Vladimíra Putina a který podporuje vztahy s Čínou, vybízell k referendům o členství České republiky v EU a NATO zatímco Drahoš prosazoval posílení vazeb mezi oběma organizacemi, napsal britský titul The Guardian.

Výsledkem podle něj byla volební kampaň, v níž Zeman, který si vydobyl pověst ostrého kritika islámu, prezentoval svého oponenta jako slabého v otázce migrační krize, která v zemích střední Evropy velmi silně rezonuje. "Odpor vůči uprchlickým kvótám Evropské unie zde velmi rychle roste," uvedl The Guardian.

Symbolika vítězství třiasedmdesátiletého prezidenta se podle něj jasně projevila hned v jeho vítězném projevu k nejbližším příznivcům, mezi nimiž zaujímal výrazné místo Tomio Okamura. The Guardian připomněl, že Okamura je šéfem protimigrační strany Svoboda a přímá demokracie (SPD), která v prosinci uspořádala v Praze sjezd evropské krajní pravice, jehož se zúčastnila například vůdkyně francouzského Národního frontu Marie Le Pen, předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders a několik dalších evropských populistických politiků.

Volební vítězství také umožňuje Miloši Zemanovi diktovat podobu nové vlády vedené miliardářským magnátem Andrejem Babišem, jehož první pokus sestavit vládu se nezdařil, připomíná britský list. Český prezident původně slíbil, že Babiše, obviněného z neoprávněného čerpání evropských dotací, znovu jmenuje bez ohledu na výsledek voleb - nyní je ale podle britského deníku pravděpodobné, že Zeman využije svého vítězství a bude požadovat, aby nově navrhovaná vláda garantovala svou většinovou podporu v Parlamentu. To by mohlo Babiše přiblížit ke koalici s Okamurovou SPD, kterou jeho hnutí Ano zatím odmítalo. Ostatní strany totiž odmítají jednat s Babišem o koalici kvůli jeho trestnímu stíhání.