Jak hodnotí Zemanovo vítězství první komentáře ze zahraničí?

New York Times: Češi se přidrželi populismu

Podle amerického deníku New York Times se voliči přidrželi populismu stávajícího prezidenta. Ten se podle deníku často vyznačoval sžíravostí a cejchováním, což vedlo k nelibosti vůči muslimským přistěhovalcům a narušoval vztah země k jejím západním spojencům.

Zemanův oponent Jiří Drahoš usiloval podle New York Times o to prezentovat se jako "protilátka oproti Zemanově vládě s trpkou příchutí", jež rozdělujeí společnost.

Vratislav Kulhánek
Doufám, že Zeman splní svá slova a bude proevropský, řekl Kulhánek

"Odmítnutím jeho nabídky pevného svazku s Evropskou unií a přihlášení se k jejím hodnotám je tak země připravena pokračovat ve stejném euroskeptickém směru jako její sousedé Maďarsko, Polsko a Slovensko," píše New York Times. V souvislosti s obviněními z ruského vměšování do předvolební kampaně cituje deník analytika z pražského Institutu Aspen Michala Kořána, podle nějž "Rusové nemohou být šťastnější".

SME: Zázrak se nestal

Podle slovenského deníku SME mohl být Zeman poražen jen při opravdu výjimečné situaci, která zkrátka nenastala. "Naznačuje to už pohled na výsledek parlamentních voleb, toho nejreprezentativnějšího průzkumu voličských preferencí. Volčů, kteří se vidí v Zemanově populismu a vyvolávání strachu, byla velká většina," napsal SME.

Připomněl v této souvislosti minulé volby, kdy Zeman čelil Karlu Schwarzenbergovi. "Tehdy se brojilo proti pravici, dnes proti utečencům v Česku neexistujícím," uvedl deník. Zeman podle něj nebyl tak přesvědčivý jako před pěti lety, zdravotně byl na tom hůř, ale jeho vyvolávání strachu neztratilo věrné posluchače. 

Stanislav Šulc.
Pohledem Stanislava Šulce: Zemana nečeká mejdan, ale těžká práce

"Zázrak se nestal, Zeman nejbližších pět let zůstane na Hradě. Teď přijde vystřízlivění a pocit nehybnosti české politiky, kde čím dál větší sílu získává bývalý spolupracovník StB, který zem ovládá za pomoci krajní pravice a komunistů. A potom si lidé znovu uvědomí, že politika nemá až takový vliv na jejich životy, aby se za pět let opět probrali a znovu uvěřili, že zázrak se může stát," napsal slovenský titul. 

I když taková situace nastat nemusí a příštím českým prezidentem se může podle SME stát "Zeman v mladším provedení", naznačují prý tato občasná společenská vzepětí, že lidé jako Zeman a Babiš svůj boj o Česko ještě úplně nevyhráli.

Německý analytik: Atmosféra strachu funguje

V Německu je Zemanovo vítězství vnímáno jako potvrzení toho, že v Česku a střední Evropě stále funguje politika strachu a vzbuzování obav, uvedl pro ČTK Milan Nič z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP). Podle Kaie-Olafa Langa z Nadace pro vědu a politiku (SWP) ukázalo druhé kolo prezidentské volby rozdělení české společnosti. 

Sledování výsledků druhého kola prezidentských voleb ve štábu Jiřího Drahoše 27. ledna v Praze.
Drahoš: Nezvítězili jsme, ale neprohráli. Z veřejného života neodejdu

Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko jsou nyní v Německu často brány jako jeden blok, v němž nezřídka populističtí politici blokují společný evropský postup. Týká se to zejména otázky migrace. Výsledek voleb může podle analytiků prohloubit spor mezi západní a východní částí Evropské unie a podpořit hlasy "o nevděčnosti Východu a nových členských zemí EU". 

Světové agentury se vesměs shodují, že Zeman vyhrál prezidentské volby v Česku svým populismem a protiimigračním postojem.