V gratulaci, jejíž text stejně jako Putinova blahopřání poskytl Hrad ČTK, Steinmeier zdůraznil, že Česko a Německo spojuje vedle historie a propojení v rámci EU a NATO závazek k demokracii, právnímu státu a zachování důstojnosti člověka v otevřené společnosti.

"Chceme utvářet budoucnost našich zemí společně v duchu skutečného partnerství," uvedl. Připomenul také svou nedávnou návštěvu Prahy. "Těším se na příští příležitost k pokračování našich diskusí," uvedl s přáním šťastné ruky v dalším působení na Hradu.

Na výsledek českých prezidentských voleb byl dnes v Berlíně dotázán i mluvčí kancléřky Angely Merkelové. Jestli má šéfka německé vlády z vítězství Zemana radost, Steffen Seibert ale říci nechtěl. "Víte, že kancléřka při volbách ve spřátelených evropských zemích, státech, s nimiž nás pojí partnerství, se zásadně nevyjadřuje pro jednu, nebo druhou stranu," poznamenal. Pokud je to protokolárně běžné, tak Zemanovi určitě pogratuluje, doplnil.

Putin, jehož gratulace zazněla už o víkendu ihned po oznámení výsledků voleb, napsal, že by chtěl Zemanovi potvrdit připravenost k pokračování společné konstruktivní práce v bilaterálních a mezinárodních otázkách. Znovuzvolenému prezidentovi popřál mimo jiné pevné zdraví.

Putin v sobotním blahopřání napsal, že Rusko oceňuje vzájemně výhodnou spolupráci se Zemanem. "V naší zemi vysoce ceníme Vaši principiální pozici ve prospěch rozvoje přátelských rusko-českých vztahů a vzájemně výhodné spolupráce v různých oblastech," uvedl. Výsledky voleb podle něj nasvědčují, že Zeman má velkou autoritu jako zkušený a odpovědný politik, který prosazuje zájmy a přání českého národa.

V sobotu popřál Zemanovi i čínský prezident Si Ťin-pching. Uvedl, že v posledních letech zažívají bilaterální vztahy prudký rozvoj a že je připraven posunout strategické partnerství obou zemí na vyšší úroveň.