"Protože ústřední volební komise rozhodnutí o neplatnosti voleb nepřijala, stížnost Cichanouské o neplatnosti voleb nepodléhá rozhodování soudu, neboť podobné požadavky nepatří do kompetence soudu," uvedl nejvyšší soud v odůvodnění podle serveru Tut.by. Podobně soudci nevyhověli ani stížnostem ostatních kandidátů.

Prezidentské volby vyhrál 9. srpna podle úřadů pošesté Alexandr Lukašenko, vládnoucí už od roku 1994. Opozice a Evropská unie odmítly výsledky uznat. V zemi se konají největší protesty od pádu komunismu proti zfalšování voleb a demonstranti požadují Lukašenkovo odstoupení.

Opozice odmítá tvrzení o převratu

Opoziční koordinační rada pro klidné předání moci v Bělorusku odmítla tvrzení prezidenta Alexandra Lukašenka, že chce převzít vládu v zemi. Ujistil o tom dnes jeden z členů vedení rady Pavel Latuška, podle něhož chce grémium zahájit dialog o překonání politické krize. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská řekla, že v zemi se nyní odehrává pokojná revoluce. Běloruský soud dnes poslal na deset dní do vězení jednoho z členů opoziční rady Sjarheje Dyleuska.

Rodák z Minsku Stepan Vashkevich.
Poprvé v životě jsem hrdý na svou vlast, říká Bělorus Stepan Vashkevich

Běloruská opozice odmítá jako zfalšované vítězství Lukašenka v nedávných prezidentských volbách a žádá jeho rezignaci a nové hlasování. V zemi se v posledních týdnech konají bezprecedentní protivládní demonstrace.

Lukašenkovi se ve volbách postavila Cichanouská, která dnes při videokonferenci ujistila Evropský parlament, že v Bělorusku probíhá "poklidná revoluce". "Bělorusko se probudilo. Už nejsme opozicí. Už je nás většina. Pokojná revoluce je v chodu. Není to geopolitická revoluce, je to demokratická revoluce," řekla europoslancům.

"Vytyčili jsme si jediný cíl: Zahájit dialog o překonání politické krize," řekl dnes zpravodajskému portálu Tut.by další opoziční vůdce, bývalý běloruský ministr kultury Latuška, který dopoledne vypovídal jako svědek před vyšetřovateli zkoumajícími činnost rady. Ta je podle Latušky v souladu s ústavou.

Podle opozičního předáka vyšetřování rady, které zahájily běloruské úřady, má na lidi vyvinout tlak, aby tento orgán opustili.

Stíhání představitelů opozice

Běloruská prokuratura minulý týden zahájila trestní řízení kvůli koordinační radě, která podle úřadů usiluje o uchopení moci a chce ohrozit národní bezpečnost.

Dnes byli podle agentury Reuters před soud předvedeni představitelé běloruské opozice Sjarhej Dyleuski a Volha Kavalkovová poté, co strávili noc za mřížemi, zatímco většina významných opozičních osobností už je ve vězení nebo v exilu.

Dyleuského, který vedl nedávné stávky v minském závodě na traktory MTZ, dnes soud poslal na deset dní do vězení. Podle serveru Tut.by byl zadržen v pondělí poblíž továrny, když diskutoval s kolegy o situaci v podniku a o stávce. Policie měla za to, že se podílí na organizaci ilegální akce. Kavalkovová, nyní hlavní zástupkyně Cichanouské v Bělorusku, byla u jiného soudu.

Masové protesty

Dnes mají v ulicích Minsku demonstrovat učitelé, ačkoli Lukašenko pohrozil, že pedagogové, kteří nepodporují vládu, přijdou o práci. Cichanouská dnes z litevského exilu pozvala občany na večerní oslavu běloruského Dne nezávislosti na náměstí Nezávislosti v Minsku.

Demonstrance v Minsku proti výsledkům prezidentských voleb
Demonstrace proti Lukašenkovi v Minsku: Do ulic vyšly desítky tisíc lidí

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje ale podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila Cichanouská.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Členy rady jsou desítky lidí včetně Cichanouské nebo nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové, která byla zadržena v pondělí a předvedena k výslechu má být ve středu.