Americká média přisoudila Bidenovi ve volbách ze 3. listopadu 306 hlasů ve sboru volitelů, zatímco úřadující republikánský šéf Bílého domu Trump jich získal 232.

Trump se po zveřejnění předběžných výsledků nedlouho po uzavření volebních místností prohlásil vítězem. Když však v následujících hodinách a dnech začal mít navrch Biden, přišel Trump s tvrzením, že se tak stalo v důsledku volebních podvodů. Jeho tým podal řadu žalob, z nichž některé již soudy zamítly a jiné čekají na projednání.

Ve svém dnešním příspěvku Trump rovněž zopakoval, že k hlasování nebyli připuštěni nezávislí volební pozorovatelé a že jeden z používaných softwarů na sčítání hlasů výsledek voleb zfalšoval. Žádné důkazy nepředložil.

Trump svá slova, kterými prvně připustil Bidenovo vítězství, po několika desítkách minut vzal zpět. "(Biden) vyhrál v očích lživých médií. Nic neuznávám. Máme před sebou dlouhou cestu," uvedl s tím, že volby vyhraje.

Biden pokračuje v sestavování nového týmu

Biden s nadcházející viceprezidentkou Kamalou Harissovou mezitím pokračuje v sestavování svého nového vládního týmu, oznamuje programové priority své budoucí administrativy a zahájil i briefingy věnované koronavirové situaci.

Sčítání hlasů z letošních voleb ještě však několik dní potrvá, načež jednotlivé státy začnou své výsledky formálně potvrzovat.

Na tuto "certifikaci" mají ještě poměrně dost času, termínem pro urovnání případných sporů ohledně výsledků a dokončení přepočtů je 8. prosinec. Hlasování volitelů, kteří v americkém systému rozhodují o vítězi prezidentských voleb, je na programu 14. prosince.

"A poté to bude oficiální. Zda se Donald Trump rozhodne slovně uznat porážku, není jasné, ovšem po certifikaci hlasování nebude mít k dispozici žádné formální mechanismy," uvedla v minulosti agentura AP s tím, že uznání výsledku ze strany neúspěšného kandidáta je pouze jakousi tradicí. "Z právního hlediska ta slova nemají žádnou váhu," dodává.