Podle zdroje CNN Trump „na všechny křičí“. „Záleží na kandidátech. Všichni byli špatní,“ uvedl exprezidentův poradce při kritice republikánských kandidátů, z nichž mnohé vybral Trump.

„I když byly včerejší (úterní) volby do určité míry zklamáním, z mého osobního pohledu byly velkým vítězstvím,“ napsal dnes Trump na své síti Truth.

Exprezident těsně před volbami ohlásil, že vystoupí 15. listopadu s významným sdělením. Podle poradce tento plán zřejmě nezmění, protože „odklad by byl ponižující“. V této věci ale podle tohoto zdroje panují stále nejasnosti.

Republikánský guvernér Ron DeSantis na Floridě obhájil ve volbách mandát, 8. listopadu 2022
Rudá vlna se nekonala. Volby do amerického Kongresu stále nemají jasného vítěze

Nejbolestnější ztrátou pro Trumpa je Pensylvánie, kde republikánský kandidát do Senátu Mehmet Oz přiznal porážku v telefonátu s vítězným demokratem Johnem Fettermanem. V primárních volbách Trump podpořil Oze.

Trumpem vybraní kandidáti zvítězili v senátních volbách například v Ohiu nebo Severní Karolíně, ale vítězství „trumpistů“ se omezují podle CNN na zjevně republikánsky orientované státy.

Ne všichni Trumpovi kandidáti si vedli dobře ve volbách do Sněmovny reprezentantů. V New Hampshiru prohrála exprezidentova bývalá poradkyně Karoline Leavittová s demokratem Chrisem Pappasem. Trumpův kandidát Bo Hines v Severní Karolíně prohrál s demokratem Wileym Nickelem.

Hladké vítězství DeSantise 


Pro Trumpa je také ranou hladké vítězství Rona DeSantise v souboji o post floridského guvernéra. DeSantis se označuje za největšího Trumpova soupeře o republikánskou nominaci pro prezidentské volby v roce 2024. DeSantis porazil demokrata Charlieho Crista skoro o 20 procentních bodů.

I když v USA v doplňovacích volbách většinou vítězí opozice, pro republikány letos neměly být tak obtížné, jak byly, sdělil politolog Jon Rogowski z Chicagské univerzity v rozhovoru s agenturou AFP. O to víc, že se volby konaly v době mimořádně inflace a malé popularity prezidenta Joea Bidena.

Volební místnost v historické čtvrti Washingtonu, 8. listopadu po osmé ráno tamního času
OBRAZEM: Američané volí složení Kongresu. Takto to vypadalo ve Washingtonu

Rogowski upozornil, že někteří z kandidátů podporovaných Trumpem propadli, zatímco další republikáni, s nimiž je exprezident ve sporu, zvítězili. Peter Loge z univerzity George Washingtona řekl, že to ukazuje, „že lze být konzervativec, držet se zásad, postavit se Trumpovi a vítězit“.