Jako poslední ukončily hlasování v sedm hodin ráno středoevropského času Aleutské ostrovy na jihozápadě Aljašky.

Poprvé po osmi letech

Už nyní je jasné, že Sněmovnu reprezentantů ovládne Demokratická strana, a to poprvé po osmi letech, zdůrazňuje televizní stanice CNN.

Americký prezident Donald Trump
Boj o americký Kongres. O budoucnosti Trumpa rozhodnou volby

Jak předpovídaly průzkumy, Senát naopak zůstane v rukách republikánů. Pro prezidenta Trumpa to znamená rozdělený Kongres do konce jeho volebního období v roce 2020.

„Pro Donalda Trumpa bude vládnutí v následujících letech o dost složitější. Vypadá to ale, že ze Sněmovny reprezentantů vypadli takzvaní umírnění republikáni, tedy jeho kritici uvnitř strany,“ okomentoval výsledky zpravodaj České televize David Miřejovský.

Neúspěšný prezidentský kandidát je zpět 

Ve 100členném Senátu dosud měli republikáni 51 mandátů, podle The New York Times jich nově pravděpodobně budou mít 53. Senátorské žezlo přebrali od demokratických soupeřů ve státech Tennessee, Indianě a Severní Dakotě. Na scénu se po letech vrátil i Mitt Romney.

Americký prezident Donald Trump
Gesto před volbami? Trump chce zrušit program pro dětské imigranty DACA

Někdejší republikánský soupeř Baracka Obamy v klání o Bílý dům (volby v roce 2012) získal v aktuálním hlasování senátorský post v Utahu. Nahradí svého spolustraníka Orrina Hatche, který se po dvaačtyřiceti letech, kdy nepřetržitě zasedal v Senátu, rozhodl již nekandidovat. 

Republikáni s 235 kongresmany ovládali také 435člennou Sněmovnu reprezentantů, ve které nyní budou dominovat demokraté. Podle BBC zatím získali 219 křesel, které jim zajišťují většinu v dolní komoře Kongresu. Republikáni jich prozatím získali jen 194.

To znamená určitou komplikaci, jelikož se americký prezident o zákonodárný sbor dosud opíral. V dolní komoře Kongresu i Senátu měli před volbami převahu republikáni, což demokratům komplikovalo opozici vůči Trumpově administrativě. Nyní se situace změní.

Americký prezident Donald Trump
Úspěch demokratů sváže Trumpovi ruce. Pro korunu je to plus, říká ekonom

Demokraté tak budou mít v budoucnu příležitost zablokovat Trumpovu agendu. Přes ztrátu sněmovny však americký prezident vyjádřil spokojenost s výsledky a označil je za mimořádný úspěch, protože rebublikáni v Senátu posílili. "Dnes v noci fantastický úspěch. Díky všem!" napsal. 

„Za posledních 105 let se stalo jen pětkrát, že stávající prezident vyhrál křesla v senátu v mezidobí mezi prezidentskými volbami, ” uvedl na Twitteru.

Podle stanice CBS už americký prezident také zatelefonoval předsedkyni demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové a poblahopřál jí. Zpravodaj ČT David Miřejovský však uvádí, že obě strany se budou snažit prezentovat výsledek voleb jako úspěch. "Úplně spokojená však nemůže být ani jedna strana,“ dodává.

Rekordní počet žen

Do amerického Kongresu se dostal rekordní počet žen. Doposud nikdy nesedělo ve Sněmovně reprezentantů více než 84 žen, už teď je ale jasné, že se jich tam tentokrát dostalo minimálně 85. Podle amerického deníku Washington Post jich po sečtení všech hlasů v Kongresu zasedne nejspíš 100.

Ve Sněmovně reprezentantů také poprvé v historii usednou dvě představitelky původního obyvatelstva, Sharice Davidsová a Deb Haalandová a také dvě muslimky, Ilhan Omarová a Rashida Tlaibová.

Demokratka Sharice Davidsová je první indiánka zvolena v Kansasu do Kongresu
V amerických volbách se psala historie. První muslimky, indiánky a gay

Referendum o Trumpovi

Vedle kompletní obměny Sněmovny reprezentantů a třetiny stočlenného Senátu vybírali Američané také guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích, starostu Washingtonu či nové zástupce ve státních zákonodárných sborech. Demokraté získali posty guvernéru v sedmi státech, kde dosud vládli republikáni - v Novém Mexiku, Kansasu, Illinois, Michiganu, Wisconsinu, Nevadě a Maine.

Již dříve se hovořilo o tom, že jsou volby referendem o prezidentovi Donaldu Trumpovi a většina voličů tento názor zastává. Vyplývá to z průzkumu agentury AP. Ti podle průzkumu svou volbou vyjádřili nesouhlas s Trumpem. Na 64 procent respondentů uvedlo, že k volbám přišli kvůli Trumpovi, naopak 36 procent řeklo, že rozhodnutí, jak hlasovali, nijak nesouviselo s prezidentem. Průzkumu se napříč Spojenými státy zúčastnilo přes 113 tisíc lidí, které výzkumníci oslovili při odchodu z volebních místností.

Americké volby provázely dlouhé fronty.
Americké volby provázely technické potíže a další překážky při hlasování