O první místo se střídavě dělila strana Ciudadanos, která je proti odtržení Katalánska od Španělska, a separatistická koalice expremiéra Carlese Puigdemonta Společně pro Katalánsko (JxCat).

Po sečtení hlasů získala Puigdemontova strana o jedno křeslo méně (34) než Ciudadanos (35). Třetí byla Republikánská levice Katalánska (ERC), která zaostává ale jen asi o dva mandáty. JxCat, ERC a separatistická CUP by ve 135členném regionálním parlamentu společně obsadily 70 křesel. K tomu, aby měly většinu v parlamentu, jim stačilo 68 ze 135.

Vzhledem k vysokému volebnímu zisku koalice Společně pro Katalánsko má velkou šanci stát se kandidátem na katalánského premiéra opět Carles Puigdemont, který stále setrvává v Belgii a po návratu do Španělska mu hrozí zatčení, protože ho španělská prokuratura viní ze vzpoury kvůli separatistickým snahám. Stejně jako je trestně stíhána celá bývalá katalánská vláda, kterou Madrid koncem října kvůli snahám o nezávislost Katalánska sesadil.

"Katalánská republika zvítězila nad článkem 155 Španělského království. Nyní můžeme říct, že článek 155 platit nebude. Voliči vrazili Madridu políček. Lidé nejsou rádi, že se pan předseda vlády nikdy za nic neomluvil. Je to navrácení demokracie, legitimní vlády a navrácení svobody lidu. My jsme legitimní vláda a byli jsme podpořeni našimi občany," prohlásil Puigdemont po vyhlášení výsledků voleb.

Podle španělských médií přišlo k volebním urnám rekordních 81,94 procenta z 5,5 milionu voličů. To je o sedm procentních bodů více než při volbách v září 2015.

"Hlavním poselstvím voleb je, že nastal čas dialogu," řekl po zveřejnění prvních výsledků pro server BBC José Hernandez, mluvčí španělského premiéra Mariana Rajoye. "Když je společnost takto rozdělena, nemůžete toho být součástí, musíte se snažit obě strany spojit," řekl pro program BBC World Service Newshour. "Myslím, že otvíráme novou éru dialogu, skutečného dialogu," dodal.

"Nestabilita v zemi pokračuje, což je problém, který musí Katalánci nějak řešit," řekl v České televizi Gustavo Monge, zpravodaj španělské agentury EFE v Praze. Podle něj je situace podobná té v minulém období. "Katalánce nyní čeká zkouška toho, jak se pokusí situaci zvládnout. Zdá se však, že se z minulých chyb a zejména z toho, co zapříčinili, poučili. Protože to, co se stalo v Katalánsku, je nevídané," dodal. Na druhé straně však podle něj nemůže ústřední vláda ignorovat polovinu země. "Musí něco říct, musí se chtít domluvit," uzavřel.

Hlasy se budou ještě jednou přepočítávat 24. prosince a až toto definitivní přepočítání bude reálně závazné,“ řekl v České televizi Petr Zavadil, který průběh voleb sledoval přímo v Barceloně.

Jedná se o nejsledovanější volby od obnovení demokracie ve Španělsku před téměř čtyřiceti lety.