Několik explozí dnes otřáslo volebními místnostmi v Kábulu. Agentura AFP s odkazem na afghánské úřady a očité svědky uvedla, že při útocích byly zraněny desítky lidí a hlášeny jsou i oběti na životech. Nejméně třicet lidí, včetně mrtvého dítěte, bylo převezeno do nemocnice, kterou provozuje italská nestátní nezisková organizace. 

Povstalci z afghánského islamistického hnutí Taliban. Ilustrační foto.
Afghánistán zrušil volby ve dvou provinciích. Kvůli násilnostem Tálibánu

Korespondent AFP viděl voliče prchat z volební místnost na severu metropole, kterou krátce předtím otřásla exploze. Svědci vypověděli, že zde došlo k řadě ztrát na životech. Agentura Reuters píše o třech mrtvých policistech a nejméně osmi zraněných.

K násilí však nedochází pouze v hlavním městě Kábulu. Podle agentury AP byly při dvou útocích na severu země zraněny dvě ženy. V centrální provincii Ghór pak bojovníci Tálibánu přepadli a zabili čtyři policisty. Podle agentury Reuters afghánské úřady již během dneška registrují přibližně 30 útoků. Při většině z nich byly použity improvizované výbušniny a rakety.

Čeští vojáci v Afghánistánu.
Útok Tálibánu nebyl cílený na české vojáky. Jednotka stažena nebude

Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit útočit na volební místnosti. Afghánská vláda nasadila na zajištění bezpečnosti přibližně 70 tisíc příslušníků bezpečnostních sil.

Problémem není pouze násilí

Volby však neprovází pouze obavy z násilí, ale také rozsáhlé organizační a technické problémy s biometrickými zařízeními pro registraci voličů. Řada volebních místností se neotevřela včas, chybí volební materiály, a v důsledku toho se tvoří dlouhé fronty nespokojených voličů.

Útok na předvolební shromáždění v afghánském Tacháru
Na volebním mítinku v Afghánistánu explodovala bomba. Výbuch zabil 12 lidí

„Největší problém je s biometrickými stroji, které občas nefungují. Mnoho lidí to odradilo a odešlo domů,“ řekl agentuře Reuters Nasibullah Sayedi, volič v západoafghánském městě Herat.

Podobné zprávy pocházejí z volebních místností, včetně hlavního města Kábulu. V provincii Uruzgan v centrálním Afghánistánu se rozzlobení voliči snažili kvůli zpoždění rozbít biometrické přístroje. Při incidentu bylo zatčeno nejméně 15 mužů.

Nutno dodat, že nevyzkoušená biometrická technologie, která má zabránit volebním podvodům, byla nasazena na poslední chvíli a ve spěchu. Afghánská vláda přitom ignorovala názory zahraničních partnerů, že nebylo dost času pro nastavení systému.

Tálibánci v horách
Tálibánská ofenziva na severu Afghánistánu. V bojích zahynuly desítky lidí