Během oficiální návštěvy hlavního města Spojených států amerických se český předseda Poslanecké sněmovny setkal mimo jiné s předsedou podvýboru amerického Senátu pro Evropu Ronem Johnsonem, předsedou Výboru pro obchod a energetiku Gregem Waldenem, nebo předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem.

Na washingtonském Institutu pro analýzy evropské politiky Vondráček přednášel o visegrádské spolupráci a jejím přínosu pro EU a bezpečnostní politice Evropy. Nejčastějším tématem rozhovorů však byly v současné době napjaté obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií. 

„S předsedou podvýboru Senátu pro Evropu Ronem Johnsonem jsem diskutoval o obchodních vztazích EU - USA a o nebezpečích, která mohou vyvolat celní a tarifní opatření pro rozvoj ekonomiky, zejména v automobilovém průmyslu,“ řekl Vondráček.

S Paulem Ryanem Vondráček hledal řešení vyhrocené situace a optimální postup, aby se Evropa a USA nedostaly do celní a tarifní války. „Měli jsme čas prodiskutovat konkrétní příklady. Paul Ryan má velkou zásluhu na úspěšné daňové reformě, kterou Kongres schválil, a v tématu jsme se v mnohém shodli. Proto zůstávám opatrným optimistou. Domluvili jsme se na tom, že by byla velká škoda, kdyby se rozběhla spirála ochranářských opatření mezi Evropou a USA,“ uvedl Vondráček.

Důsledky zavedení cel v automobilovém průmyslu by podle něj vedly ke snížení růstu HDP v Česku. Zdůraznil také, že by následně Česká republika nemohla zajistit dostatečné financování armády, které nedávno po evropských státech požadoval americký prezident Donald Trump.

Stejné téma bylo na pořadu jednání s americkými investory z Americko-české rady pro podnikání i Stephenem D. Mullem z Ministerstva zahraničí USA, který má na starosti vzájemné vztahy USA a Evropy. „Prodiskutovali jsme mnohé, co nás spojuje, a také otázky cel a tarifů, které by mohly naše spojenecké vztahy narušit,“ uvedl předseda sněmovny.

Vondráček během své cesty navštívil také Bílý dům, tradiční sídlo amerických prezidentů. V další části návštěvy Spojených států Vondráček zavítá do New Yorku, kde mimo jiné pronese projev v Orgganizaci spojených národů a setká se s generálním tajemníkem OSN António Guterresem.