Slovenský občan Novák byl v únoru odsouzen na doživotí za vraždu a znásilnění devítiletého chlapce z Havlíčkova Brodu. Trest si chce odpykat na Slovensku. ČR ovšem žádala záruku, že se už odsouzený pedofil nedostane na svobodu. A není jasné, jestli se Česko s prohlášením slovenské strany spokojí a Novákovi umožní pobyt za slovenskými mřížemi.

Po 25 letech

„Podmínečně může být propuštěn nejdříve po odpykání 25 let, přičemž se předpokládá, že do té doby bude vybudován detenční ústav,“ uvádí se ve stanovisku okresního soudu v Revúci.

Požádat o podmínečné propuštění mohou všichni vězni odsouzení na doživotí. Podmínkou je ale i jejich polepšení. Podle českých znalců však u čtyřicátníka Nováka na nápravu naděje není, jde o nebezpečného homosexuálního pedofila. Už před znásilněním a vraždou českého chlapce byl na Slovensku čtyřikrát odsouzen za pohlavní zneužívání.

O přemístění žádal už na jaře

Pokud by Česku slovenská záruka stačila, Novák by byl umístěn do věznice s nejvyšším stupněm ostrahy. Přitom duševně narušení zločinci jsou v současnosti umísťováni nejen ve věznicích, ale i v běžných ústavech.

Novák žádal o odpykání trestu na Slovensku už na jaře. Slovenské ministerstvo souhlasilo s jeho převezením do slovenské věznice v srpnu poté, co krajský soud v Banské Bystrici v červenci uznal český rozsudek.