Podle zpravodajské televize TVN24 se Stefan W. krátce před svým propuštěním svěřil vězeňskému vychovateli, že by se rád přestěhoval do vojvodství, v němž je u moci národně-konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). V Gdaňsku údajně nechtěl zůstávat proto, že v něm – stejně jako ve zbytku Pomořského vojvodství – vládne Občanská platforma.

Pohřeb zavražděného gdaňského starosty Pawla Adamowicze
Tisíce Poláků se loučily se zavražděným starostou. Kaczyński na pohřeb nedorazil

Během pohovoru Stefan W. mimo jiné kritizoval demokracii a vyjádřil názor, že by měl předseda PiS Jaroslaw Kaczyński vládnout zemi jako diktátor. Dále uvedl, že by chtěl po svém propuštění žít jako bezdomovec, bydlet v ubytovnách pro lidi bez přístřeší a cestovat vlakem po Polsku.  

Na obsah rozhovoru sice vězeňská služba upozornila policii, podle polských médií ale není jasné, jak bylo s informací dále naloženo. Policie v Gdaňsku se k věci odmítla vyjádřit.

Vypuštění odjištěného granátu

Pohovor s vězeňským vychovatelem absolvoval Stefan W. krátce poté, co se na policii obrátila jeho matka. Ta svého syna označila za nebezpečného a upozornila, že „slyší hlasy“ a chce se politikům pomstít za křivdu, za niž považoval své uvěznění.

„Na svobodu byl vypuštěn odjištěný granát,“ řekl portálu wyborcza.pl Marek Biernacki, který za vlády Občanské platformy zastával funkci koordinátora tajných služeb. Podle něj měla Stefana W. sledovat policie i tajné služby.

Polsko drží státní smutek za zavražděného starostu Gdaňsku
Polsko drží smutek za gdaňského starostu. Pohřeb se uskuteční v sobotu

Stefan W., který si ve vězení odpykal 5,5letý trest za ozbrojená přepadení čtveřice bank, v neděli 13. ledna na jednom z gdaňských náměstí pobodal nožem starostu města Pawla Adamowicze, který se právě účastnil celopolské charitativní akce.

Třiapadesátiletý politik, který byl v minulosti členem Občanské platformy a v čele gdaňské radnice stál dvacet let, o den později svým zraněním podlehl. Vyšetřovatelé ve čtvrtek uvedli, že Stefan W. nebyl během útoku pod vlivem alkoholu ani jiných omamných látek.

Starostu Gdaňsku Pavla Adamowicze pobodal útočník
Praha „zvěční“ jméno zavražděného polského primátora. Pojmenuje po něm ulici