K činu došlo dnes krátce po poledni, kdy mladík odpálil ve školní jídelně nálož naplněnou hřebíky a šrouby. Také střílel na každého, koho zahlédl. K výbuchu bomby došlo podle vyšetřovatelů poté, co útočníkovi došly náboje. Podle nepotvrzených zpráv vlastnil Rosljakov legálně drženou loveckou pušku. Trestán nikdy nebyl.

V Kerči na Krymu zabil student 19 lidí.
Masová vražda. Ve škole na Krymu útočil osmnáctiletý student, zabil 19 lidí

„Vykoukl jsem z učebny - a viděl kluka se zbraní v ruce, který po všech střílel. Schoval jsem se a doufal, že si mě nevšimne. Za deset minut přijeli policisté s automatickými puškami. Když začali evakuovat žáky a učitele, taky jsem vyšel,“ vylíčil listu Komsomolskaja pravda jeden ze studentů.

Policie následně uvedla, že mladík disponoval i druhou bombou, kterou měl ukrytou v osobních věcech nacházejících se v areálu školy. Tu policie zneškodnila.

Nešťastná láska?

Co jej k činu vedlo, zatím však není jasné. Policie však původní verzi o terorismu později nahradila verzí o masové vraždě. 

„Strašně nenáviděl školu kvůli špatným učitelům, sliboval, že se jim pomstí,“ řekl ruské televizní stanici RBK nejmenovaný studentův známý. Podle jiné verze Rosljakov přišel do školy kvůli tomu, aby zabil spolužačku, do které byl zamilovaný a která jeho city neopětovala.

Na nádraží v Kolíně nad Rýnem zasahuje policie
Útok v Kolíně nad Rýnem měl radikálně-islamistické pozadí, tvrdí státní zástupce

Podle spolužáků byl Rosljakov uzavřený a s nikým příliš nekomunikoval. Před časem si prý i zrušil sociální sítě. Mladý muž také údajně nebyl ve styku s extremisty. Policie již provedla domovní prohlídku a předvedla k výslechu Rosljakovovu matku.

Podle ruské redakce BBC jde letos již o šestý útok v ruských školách. Některé byly podniknuty noži, při jiném došlo k podpálení učebny zápalnou lahví. Ve dvou případech se střílelo, v jednom pachatel spáchal sebevraždu.

Místní úřady vyhlásily na Krymu od čtvrtka třídenní smutek.

České ministertvo zahraničí ve středu vyjádřilo lítost nad ztrátou mladých životů a vyjadřilo soustrast rodinám obětí tragédie. "Přejeme brzké uzdravení všem zraněným," uvedlo také na svém twitteru.

Poblíž londýnského ministerstva obrany se nachází podezřelý balíček.
Londýnská policie uzavřela ulice kvůli podezřelému balíčku. Šlo o planý poplach