Snowden, který hovořil v úterý pozdě večer z neznámého místa v Moskvě, prohlásil, že izraelské společnosti jako NSO Group patří mezi lídry v oblasti prodeje spywarových programů umožňujících vládám sledovat své politické oponenty.

Program Pegasus, který NSO Group nabízí, může infikovat chytrý telefon cílové osoby a doslova ho přeměnit na špionážní zařízení. Snowden s odvoláním na kanadský think-tank Citizen Lab uvedl, že program byl nainstalovaný do telefonu dalšího saúdskoarabského disidenta, který byl v kontaktu s Chášukdžím.

Podle Snowdena to mohlo vládě pomoci novináře sledovat a vylákat ho na konzulát v Istanbulu, kde byl 2. října zavražděn. Pro své tvrzení však nepředložil žádný důkaz.

„NSO Group je nejhorší z prodejců nástrojů, které jsou aktivně využívány k porušování lidských práv disidentů, opozičních osobností a aktivistů,“ prohlásil Snowden. „Ale ani zdaleka nejsou sami,“ dodal.

Firma se brání

Izraelská společnost se proti všem obviněním ohradila a ve svém prohlášení uvedla, že bývalý americký zpravodajec nezná operace NSO Group a nemá nic, čím by svá tvrzení doložil. Zdůraznila, že své systémy prodává pouze schváleným vládám pro použití v boji se zločinem a terorismem.

„NSO Group je jedinou společností svého druhu na světě, která má nezávislou etickou komisi včetně externích odborníků na právo a mezinárodní vztahy. A to právě proto, aby zabránila zneužitích vlastních produktů ke špatným účelům," napsala ve středu v tiskovém prohlášení.

Zmizel, když si šel pro dokumenty ke svatbě

Chášukdží zmizel poté, co si druhého října přišel na saúdskoarabský konzulát v Instanbulu pro dokumenty, které potřeboval k sňatku. Turečtí vyšetřovatelé se od začátku klonili k verzi, že byl přímo v budově konzulátu zavražděn, Saúdové to ale popírali a tvrdili, že novinář velvyslanectví ve zdraví opustil.

Jeho smrt Rijád pod tíhou informací a tlaku západních zemí oficiálně potvrdil až 20. října. V první verzi však vláda trvala na tom, že k novinářově smrti došlo nešťastnou náhodou při potyčce, ke které během jeho návštěvy úřadu došlo. Teprve minulý týden saúdskoarabský vrchní prokurátor prohlásil, že z důkazů nasbíraných tureckými vyšetřovateli je patrné, že se jednalo o plánovanou vraždu.

Džamál Chášukdží byl známým kritikem korunního prince Muhammada bin Salmána. Rovněž opakovaně kritizoval podíl saúdskoarabské armády na bojích v Jemenu nebo politiku vlády vůči Kataru. Kvůli obavám o svou bezpečnost se loni přestěhoval do amerického Washingtonu.