V době, kdy Spojeným státům šlape na paty Čína, která pracuje na ambiciózním měsíčním programu, Trump slíbil, že se USA opět vrátí do pozice lídra kosmického průmyslu.

"Američtí astronauti se poprvé od roku 1972 vracejí na Měsíc, který bude podroben dlouhodobému výzkumu," řekl americký prezident.

Směrnice, která byla schválena v den 45. výročí přistání Apolla 17 na Měsíci, však vyžaduje spolupráci s komerčními společnostmi a dalšími státy. NASA by se podle tohoto nařízení měla začít snažit o splnění tohoto cíle okamžitě. Trump sice neřekl přesné datum, kdy by se měli Američané na Měsíc vrátit, ale podle zprávy americké kosmické agentury  budou výsledky tohoto dekretu zahrnuty již v návrhu rozpočtu NASA na fiskální rok 2019.

Mezi účastníky ceremoniálu bylo několik slavných astronautů, mezi nimi i Harrison Schmitt, který patřil mezi účastníky mise Apollo 17. Byl tedy jeden z posledních, kteří na Měsíci stanuli. Trump svůj dekret podepsal na minutu přesně 45 let poté, co Schmitt na Měsíc vkročil.

Americký prezident také dodal, že NASA se nejen vrátí na povrch Měsíce, ale použije jej jako odrazový můstek k průzkumům ještě hlouběji do Vesmíru.

Viceprezident Mike Pence učinil podobné oznámení v říjnu na prvním zasedání Národní vesmírné rady, které má koordinovat vesmírnou politiku v různých federálních agenturách.„Tentokrát to nebude jen o vztyčení vlajky a o lidské stopě na měsíčním povrchu,“ komentoval Trump budoucí projekty. „Vytvoříme tím základnu pro mise na Mars a možná jednou i do dalších světů“ předpověděl prezident.

Trumpovo oznámení v podstatě oživuje cíle, které prezident George W. Bush oznámil již v roce 2004. Výsledný program NASA s názvem Constellation měl do roku 2020 opět vyslat astronauty na Měsíc, ale brzdily jej finanční náklady. Pozdější prezident Barack Obama jej pak v roce 2010 zrušil a místo toho nařídil vesmírné agentuře, aby se zaměřila na asteroidy a misi na Mars, která by se měla uskutečnit v roce 2030.

Nová raketa, kterou NASA vyvíjí pro mise v dalekém Vesmíru - známá jako systém Space Launch - by mohla sloužit jako hlavní součást mise na Měsíc, ale zkušební test této rakety neproběhne dříve než v roce 2019 nebo 2020 a první let s lidmi by pak proběhl o několik let později.

Phillip Larson, vesmírný poradce v Obamově administrativě, větší komerční účast na průzkumu Vesmíru uvítal, zároveň ale řekl, že je zde spousta nezodpovězených otázek.

"Jedná se o test Trumpovy administrativy," řekl Larson. „Rozhodl se však podle nějakých zvláštních zájmů, nebo je to skutečně průlomová strategie, která má za cíl nás posunout dopředu? Odpověď na tuto otázku ještě nevíme," dodal pro server New York Times.

Poslední muž na Měsíci měl české kořeny

Posledním člověkem, který se dotkl měsíčního povrchu, byl Eugene Cernan. Na Měsíci přistál 11. prosince roku 1972. Cernan se sice narodil v Chicagu, jeho otec ale pocházel ze Slovenska a matka z Čech. I proto se v rámci mise Apollo 17 vydal na Měsíc s malou československou vlajkou. Dnes je uložena v ondřejovské hvězdárně.