Cindy a Fred Warmbierovi nemluvili se svým synem Ottem už víc než rok. Od 3. března 2016 o něm nemají vůbec žádné zprávy. V lednu 2016 byl jejich syn zatčen v Severní Koreji a obviněn ze spáchání nepřátelské akce proti režimu Kim Čong Una. V souvislosti se vzrůstajícím napětím mezi Spojenými státy a Severní Koreou nyní žádají, aby americký prezident zmínil při případných vzájemných rozhovorech se svým severokorejským protějškem také jeho. Uvedla to CNN.

Vztahy mezi USA a Severní Koreou se v posledních týdnech výrazně přiostřily v důsledku severokorejských raketových testů a rozmístění amerických válečných lodí v regionu. Americký prezident Donald Trump dal však v pondělí najevo, že je ochoten se "za správných okolností" s Kim Čong-Unem setkat. Reagoval tak na výzvy ke zklidnění napětí, s nimiž se ozvali například papež nebo ruský prezident Vladimír Putin.

"Jsme upřímně přesvědčeni, že cokoli, co Donald Trump může udělat pro zlepšení situace, včetně toho, že do navrhovaného řešení zahrne i Ottu, bude dobré jak pro našeho syna, tak pro naši zemi," řekl CNN studentův otec Fred Warmbier.

Dvaadvacetiletý student virginské univerzity Otto Warmbier je jedním ze tří Američanů, které severokorejský režim v současnosti vězní. Dalšími dvěma jsou Kim Sang Duk, známý také jako Tony Kim, a Kim Dong Chul. Kim Sang Duk byl zadržen letos, Kim Dong Chula zatkli v roce 2015.

Warmbiera Korejci zatkli loni v lednu na základě toho, že ze zdi jednoho hotelu strhl agitační politický plakát (usvědčit ho měl záznam z bezpečnostní kamery). Na základě tohoto činu byl obviněn z "nepřátelských aktivit" vůči Severní Koree, v nichž ho měla podporovat tajná univerzitní organizace, a dokonce i CIA. Začátkem března 2016 byl odsouzen k 15 letům nucených prací, a to po soudu, který údajně netrval ani hodinu.

Severokorejský režim využívá zadržené Američany coby rukojmí při vyjednávání se Spojenými státy poměrně často, Warmbierovi rodiče proto doufají, že jednání mezi americkým prezidentem a severokorejským vůdcem by mohlo pomoci dostat jejich syna domů.