Co zatím víme?
Ve čtvrtek se zřítil na východní Ukrajině, 50 kilometrů od ruských hranic, Boeing 777 malajsijských aerolinií. Podle vyjádření aerolinek byl stroj z roku 1997 v perfektním technickém stavu a během letu vše fungovalo tak, jak mělo. Letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpur. Na palubě bylo 298 lidí. Nikdo nepřežil. Příčina neštěstí se vyšetřuje. Panuje přesvědčení, že letadlo bylo nad neklidným regionem sestřeleno. Stroj zasáhla zřejmě raketa protiletadlového systému – v úvahu připadá například zařízení Buk.

Kdo byl na palubě?
Seznam pasažérů podle národností nebyl včera konečný. Letadlem cestovali převážně Nizozemci, bylo jich až 189. Na palubě bylo také 44 Malajců, 27 Australanů, 12 Indonésanů, devět Britů, čtyři Němci a Belgičané, tři Filipínci, jeden Kanaďan a Novozélanďan. Některé oběti byly i během včerejška pohřešovány. Na palubě bylo údajně až 80 dětí. Češi mezi cestujícími nebyli. Letounem cestovalo několik významných odborníků na australskou konferenci o nemoci HIV/AIDS.

Létá se oklikouMezinárodní organizace pro civilní letectví neoznačila oblast za nevhodnou pro civilní lety, přestože zde došlo k několika sestřelům vojenských letadel. Prostor pro civilní lety byl uzavřen jen do výšky 7500 metrů. Aerolinky tudy do čtvrtečního incidentu běžně létaly. Teď létají jinudy. „České aerolinie rozhodly až do odvolání nevyužívat vzdušný prostor v oblasti východní a jihovýchodní Ukrajiny pro provoz svých pravidelných linek. Společnost má pro všechny spoje, které původně touto oblastí prolétávaly, připravené alternativní tratě," uvedla společnost.

Kdo stiskl spoušť?
Zúčastněné strany ukrajinského konfliktu se ze sestřelení letadla vzájemně obviňují. Ukrajina vyrukovala s odposlechy údajných hovorů povstalců, ve kterých se povstalci přiznávají k sestřelení letadla. Z konverzace vyplývá, že vystřelila povstalecká jednotka, podle všeho omylem – nevěděla, že se jedná 
o civilní letadlo, a myslela, že pálí po letadle ukrajinské armády. Pravost záznamu ale nelze ověřit. Ruské ministerstvo obrany zase tvrdí, že během čtvrtka zachytilo radarovou aktivitu ukrajinské baterie protiletadlové obrany. Ukrajina se brání, že k sestřelu došlo mimo dosah její protivzdušné obrany.

Úmysl, nebo omyl?
Těžko si představit, že by někdo chtěl ze sestřelení civilního letadla čerpat politické body. V úvahu proto přichází snaha svalit vinu na nepřátelskou stranu. Nejčastěji se včera ale objevovala varianta omylu. „Je to vražda tří set lidí, což by žádná strana, která má alespoň zlomek racionálního uvažovaní, neudělala. Nevěřím tomu, že to udělalo Rusko, nebo Ukrajina. Předpokládám, že se nakonec ukáže, že raketu vypustili povstalci. Ale ani těm o toto nešlo a pravděpodobně došlo 
k omylu, že místo vojenského cíle byl zasažen cíl civilní. Což je způsobeno tím, že posádka, která tento systém obsluhovala, byla nedostatečně vyškolená," uvedl pro regionální Deník politický geograf Michael Romancov.

Pokud stříleli povstalci, jak se ke zbrani dostali?
Vojenský analytik Lukáš Visingr tvrdí, že podle tabulek disponovala ukrajinská armáda čtyřmi pluky se systémem Buk. Jeden byl na Ruskem anektovaném Krymu, další dva na západě Ukrajiny a jeden v oblasti Luhansk, Mariupol, Doněck, kde operují povstalci. „Separatisti se před několika dny pochlubili na Twitteru, že systém Buk získali. Měli i fotky, ale stáhli je, protože jim to samozřejmě začalo být nepříjemné," řekl Deníku. „Buk není něco, s čím se naučíte zacházet za dvě hodiny. Vyžaduje to dlouhá školení specialistů. Musela by dezertovat i část obsluhy. Ale to by nebylo nic překvapivého," dodal. Variantu, že by systém věnovali povstalcům Rusové, považuje za velmi nepravděpodobnou. „Dávat separatistům peníze, ruční zbraně či výcvik je jedna věc, ale poskytnout jim něco takového a nechat je sestřelit civilní letadlo, to by bylo od Rusů na hlavu padlé," říká.

Začátek konceTragédie vyvolala obrovské rozhořčení na mezinárodním poli. Konflikt, který byl doposud považován spíše za lokální, dostal kvůli desítkám obětí globální rozměr. „Mohl by to být počátek konce tohoto konfliktu, pokud bude Moskva akceptovat pohled mezinárodního společenství. To znamená, že bude ukončena podpora povstalců, a tím pádem oni sami přijmou příměří, které jim navrhne Ukrajina, nebo budou vojensky přemoženi a situace se dostane do bodu, kdy bude možné přijmout politické rozhodnutí toho, jak dál," soudí politický geograf Michael Romancov.

Jak se bude tragédie vyšetřovat?
„Dostřel Buků je okolo 40 kilometrů. Teorie, že by stříleli Rusové přes hranice, je úplně mimo. Střílelo se 
z Ukrajiny, to je bez debat. Předpokládám, že v této chvíli už Američané a Rusové vědí, odkud se střílelo. Oblast bojů sledují družicemi, mají tam zaměřená odposlechová zařízení," tvrdí Lukáš Visingr 
s tím, že z toho ale nelze s jistotou zjistit, kdo střílel. Experti prý budou z analýzy trosek téměř jistě schopni říci , co způsobilo havárii. V cíli se pravděpodobně zachytily střepiny vystřelené rakety. Na viníka se ale podle něj přijde. „Nebude to ale hned," dodává.

Kdo bude nehodu šetřit?
Minimálně jednu „černou skříňku" získali povstalci. Chtěli ji odeslat na expertizu do Ruska, ale země ji odmítla převzít. Mezinárodní společenství silně tlačí na nezávislé vyšetření incidentu. Jen Malajsie vysílá 62 svých expertů. Vícekrát včera zazněl názor, že viníci mají být dopadeni a postaveni před tribunál v Haagu. „Separatisté i Ukrajina musí udělat maximum pro to, aby na daném území bylo vyhlášeno příměří, které by umožnilo vyšetřování mezinárodních týmů," uvedl včera český premiér Bohuslav Sobotka. S mezinárodním vyšetřováním souhlasí Ukrajina, povstalci i Rusko.

Sestřelené letadlo