Užívala si jarní prázdniny s kamarády, když se stala obětí vraha. V roce 2009 z pobřežního města Myrtle Beach v Jižní Karolíně beze stopy zmizela tehdy sedmnáctiletá studentka Brittanee Marie Drexelová, která byla ve městě na dovolené. Její tvář se okamžitě objevila na titulních stranách novin, pátrala po ní policie i FBI. Až do nynějška neúspěšně.

Minulý týden, tedy po třinácti letech, bylo tělo mladé dívky nalezeno. Podle pitvy i zjištění vyšetřovatelů byla znásilněna a zavražděna ve stejný den, kdy zmizela. „Její ostatky byly nalezeny v oblasti Georgetown v Jižní Karolíně. Muž podezřelý z její vraždy je ve vazbě,“ potvrdili počátkem tohoto týdne podle CNN vyšetřovatelé.

Zákazu navzdory

Sedmnáctiletá Brittanee Drexelová pocházela z Rochesteru ve státě New York. „Naposledy byla viděna 25. dubna 2009 na ulici Ocean Boulevard v Myrtle Beach ve státě Jižní Karolína,“ přibližuje okolnosti případu CNN.

V Myrtle Beach přitom Drexelová být vůbec neměla. Město je populární destinací, kam míří američtí studenti středních a vysokých škol během jarních prázdnin. Období kolem velikonočních svátků je vyhlášené tím, že studenti během nich jezdí do pobřežních měst, kde se konají obří večírky. 

„Matka Brittannee, Dawn Drexelová, své dceři výjezd do Myrtle Beach zakázala. Studentka a její přátelé se do 850 mil (1367 km, pozn. red.) vzdáleného města vypravili tajně, navzdory zákazu. Přesto, že si dívka s rodinou pravidelně volala, její matka podle pozdější výpovědi po celou dobu věřila, že jí Brittanee telefonuje z domovského Rochesteru,“ připomíná starší článek CNN z doby zmizení dívky.

Jenže 25. dubna 2009 se Brittanee najednou ozývat přestala. Její matka ji jako nezvěstnou nahlásila na policii a brzy se ukázalo, že studentka byla právě v Myrtle Beach. Počátkem května to definitivně potvrdil záznam z hotelové kamery. „Matka svou dceru na zrnitém záznamu identifikovala. Na videu je vidět dívku v šortkách a flip-flopech, která vchází a později v sobotu večer i vychází z hotelu. Podle všeho mířila za přáteli, se kterými se měla setkat v nedalekém ubytovacím zařízení,“ zmiňuje CNN.

Znásilněna, zavražděna

Přestože se případ zmizení mladé dívky stal celonárodní senzací, pátrání po ní bylo dlouho neúspěšné. K prvnímu výraznějšímu průlomu došlo až po třech letech. „V roce 2012 policisté označili za podezřelého v případu Brittanee Raymonda Douglase Moodyho, muže, který měl několik záznamů za sexuální napadení,“ připomíná server NBC News.

K zatčení ale nedošlo, a stejně tak se nadále nevědělo, kde Brittanee může být a zda je živá či mrtvá. Přestože se postupně objevilo několik podezřelých, všechny stopy se ukázaly jako slepé.

Zásadní zvrat nastal až letos v květnu. Nejdříve byl počátkem měsíce zatčen nyní dvaašedesátiletý Moody. Minulý týden pak bylo na místě v oblasti Georgetown, nedaleko od Myrtle Beach, nalezeno pohřbené tělo pohřešované studentky. Jak naznačili podle NBC News vyšetřovatelé, k zatčení i nalezení ostatků vedla série blíže neupřesněných důkazů.

„Obvinění proti Raymondu Moodymu bylo možné vznést díky závěrům vyšetřování a důkazům, které nás dovedly na místo, kde mohl Moody pohřbít zavražděnou Brittanee,“ řekl na tiskové konferenci šerif Carter Weaver.

Identitu ostatků potvrdila forenzní analýza FBI, dívka byla ztotožněna na základě zubních záznamů. Brittanee podle všeho zemřela ještě v den, kdy zmizela. „Byla unesena, znásilněna a zavražděna,“ vyjádřil se Weaver. Podle CNN Moody dívku uškrtil.

Moody je v současné chvíli obviněn z vraždy prvního stupně a na soud čeká ve vazbě. „Dneškem počíná nová kapitola. Pátrání po Brittanee je nahrazeno snahou dosáhnout spravedlnosti. Je to noční můra pro každou matku. Truchlím za svou krásnou dcerou Brittanee,“ vyjádřila se na tiskové konferenci Drew Drexelová.