Korunní princ Muhammad bin Salmán podle prokurátora do vraždy zapleten není. To však dlouhodobě vyvolává pochybnosti. Podle odborníků není pravděpodobné, že by byl saúdskoarabský novinář zabit na konzulátu členy saúdskoarabské tajné služby bez vědomí korunního prince. 

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží. V popředí turecký poradce Jasin Aktaj
Vraždu novináře nařídilo nejvyšší vedení Saúdské Arábie, vyplývá z nahrávky

Zatím se však neobjevily žádné definitivní důkazy o tom, že by princ skutečně operaci nařídil, saúdskoarabští úředníci jakoukoliv princovu odpovědnost za Chášukdžího smrt odmítají, poznamenává Washington Post.

Podle prokurátora vraždu nařídil bývalý poradce královského dvora Saúd Kahtání. Měl zařídit návrat Chášukdžího do vlasti. Novinář byl zavražděn, když selhala všechna jednání o návratu. Tělo zavražděného se však dosud nenašlo. Prokurátor také řekl, že Kahtání má zakázáno cestovat a je vyšetřován.

Inkriminované nahrávky

Turečtí vyšetřovatelé poskytli minulý týden několika zemím nahrávky, které získala turecká tajná služba a které podle tureckých médií zachycují vraždu i její přípravu. Krátce poté, co byl Chašúkdží zavražděn, zavolal jeden z členů skupiny, která vraždu spáchala, svému nadřízenému. „Informuj o tom svého bosse,“ zní na telefonní nahrávce, kterou mají turecké zpravodajské služby. Jak píše list The New York Times, tímto bossem mohl být přímo korunní princ Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán.

Mužem, který na nahrávce mluví, je Maher Abdulaziz Mutreb. Je jedním z 15 mužů, kteří přijeli na saúdský konzulát do Istanbulu ze Saúdské Arábie vraždu vykonat. V ten samý den opět odletěli.

Džamál Chášukdží
Na konzulátu v Istanbulu našli kyselinu. Tělo novináře ale stále chybí

Podle tureckých tajných služeb Mutreb, který často s princem Salmánem cestoval jako ochranka, mohl mluvit i s jedním z jeho vysokých poradců. Ankara předala záznamy tajným službám všech zemí, které o ni požádaly.

Chášukdží, který se netajil kritikou saúdské monarchie, byl nezvěstný od 2. října. Toho dne vstoupil do budovy konzulátu, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Ankara postupně předkládala důkazy pro své tvrzení, že novinář byl na konzulátu zavražděn. Podle posledních zjištění bylo tělo novináře pravděpodobně rozpuštěno v kyselině. Turečtí vyšetřovatelé totiž našli na zahradě rezidence v Istanbulu, kde bydlel saúdskoarabský konzul, stopy po kyselině fluorovodíkové a dalších chemikáliích. 

Zavražděn v budově konzulátu

Vyšetřovatelé se od začátku klonili k verzi, že byl Chášukdží zavražděn přímo v budově konzulátu. Podle tureckých vyšetřovatelů přijelo do Istanbulu v den Chášukdžího vraždy patnáct Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové saúdskoarabské tajné služby i forenzní expert. V zavazadlech měli mít injekce, defibrilátory, radiostanice, sešívačky, nůžky a rušičky, napsaly turecké noviny Daily Sabah.

Saúdové dlouho smrt novináře popírali a tvrdili, že Chášukdží velvyslanectví ve zdraví opustil. Rijád poté s dvoutýdenním zpožděním a po mezinárodním nátlaku přiznal, že novinář byl na saúdském konzulátu v tureckém Istanbulu zabit po hádce s lidmi, se kterými se sešel.

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží
Neprodávejte zbraně Saúdům, dokud nevysvětlí vraždu novináře, vyzvali Němci