Slovenský soud poslal v neděli do vazby čtyři obviněné, mezi kterými jsou podle slovenských médií bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó, jeho příbuzný a někdejší profesionální voják Miroslav Marček, podnikatel Zoltán Andruskó a podnikatelka Alena Zsuzsová. Prokuratura se k případu po čtvrtečním zatýkání podezřelých vyjadřuje poprvé až nyní.

Důkazy jsou silné

„Důkazy, které jsou k dispozici, jsou velmi silné a byly určitě důvodem k tomu, aby byly tyto čtyři osoby obviněny. Zatím je to ale stále jen ve stadiu obvinění a nějaký přehnaný optimismus není na místě. Je velký předpoklad, že kauza se dotáhne do úspěšného konce,“ uvedl Čižnár. "Samozřejmě pravé uspokojení přijde až v tu chvíli, co budou všichni obviněni řádně odsouzeni," dodal. 

Soud o uvalení vazby na obviněné v případu vraždy novináře Jána Kuciaka
Soud poslal obviněné v kauze Kuciak do vazby. Tři z nich podali stížnost

Připustil, že další pachatelé jsou ještě na svobodě. „Vysoce oceňuji spolupráci s Europolem, který nám poskytl všechny prostředky. Jejich pomoc byla neocenitelná. To se týká také italských vyšetřovatelů,“ dodal.

Čižnár zároveň zmínil politický tlak. "Chtěl bych vyzvat některé politiky, aby se konečně přestali vyjadřovat k tomu, co v životě neviděli a čemu bohužel ani nerozumí. Já myslím, že toho tlaku na policejní prokuraturu už bylo dost."

Policie zadržela osm podezřelých z vraždy novináře Kuciaka
Kauza Kuciak: Mezi obviněnými je údajná objednavatelka vraždy

Prokuratura poprvé zmínila částku, za kterou byla vražda vykonána. "Objednávka byla za sumu 50 tisíc eur v hotovosti (téměř 1,3 milionu korun) a dalších 20 tisíc eur (514 tisíc korun) za odpuštění dluhů. Celkově tedy objednavatel zaplatil minimálně 70 tisíc eur (v přepočtu 1,8 milionu) za vykonání vraždy," uvedl představitel speciální prokuratury, který neprozradil své jméno a jeho tvář nemohli novináři snímat. 

Jeden z údajných pachatelů spolupracuje

Nepřímo také uvedl, že jeden z obviněných spolupracuje s policií. Podle slovenských médií jde o Zoltána Andruska, který nepodal stížnost proti uvalení vazby. „Rozhodl se akceptovat situaci, v níž se ocitl, a byl vstřícnější. Detaily sdělovat nebudu, je to stále předmětem vyšetřování,“ řekl prokurátor.

Prokuratura také potvrdila, že objednávka byla zadána pouze na Kuciaka a Kušnírová byla náhodná oběť. Kdo zadal zakázku Zsuzsové, policie ještě neví.

Policejní akce, během níž byli zadrženi čtyři lidé, měla krycí název News a zúčastnilo se jí asi 150 policistů. „Bylo vykonáno 12 domovních prohlídek, 13 prohlídek nebytových prostor. Byly zajištěny dvě automatické střelné zbraně s náboji a tlumiči. Byla rovněž zajištěna tři motorová vozidla, která byla při zločinu použita,“ řekl Branislav Zurian, šéf Národní proti zločinecké jednotky.

Podle Zuriana bylo celkově zajištěno 570 stop. Také potvrdil, že předmětem vyšetřování byly i elektronické důkazy a zároveň popřel informace o družici z minulého týdne. „Žádná družice Spojených států nebyla v tomto vyšetřování využita,“ uvedl šéf Národní proti zločinecké jednotky.

Politická krize na Slovensku

Úkladná vražda mladého novináře a jeho snoubenky odstartovala na Slovensku politickou krizi. Lidé vyšli do ulic a požadovali změny. Země pod Tatrami zažila největší protivládní demonstrace od roku 1989. V polovině března podal demisi premiér Robert Fico (Smer-SD), ještě před ním odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer-SD). Později rezignoval i Kaliňákův nástupce Tomáš Drucker. Prezident Andrej Kiska pověřil vedením vlády Petera Pellegriniho (Smer-SD).

Řada Kuciakových kolegů vyjádřila pochybnosti o nezávislosti vyšetřování.

Policie zadržela osm podezřelých z vraždy novináře Kuciaka
Zadržení podezřelých v kauze Kuciak. Je to pokrok, říká bývalý vyšetřovatel