Vysoká policejní místa označila za bezprostřední vykonavatele vraždy pět Čečenců. Ti při výslechu tvrdili, že zabití opozičního politika bylo odvetou za podporu, kterou Němcov vyjádřil francouzskému satirickému časopisu Charlie Hebdo, jehož redakci kvůli otištění karikatur proroka Mohameda vyvraždili loni v lednu teroristé.

Podle Markina se ale vražedný útok na Němcova připravoval už od září 2014, a tak Němcovův postoj k publikování karikatur motivem být nemohl. "Vražda byla prokazatelně spáchána se zištným cílem, tedy kvůli slíbené odměně ve výši nejméně 15 milionů rublů (5,5 milionu korun)," citovala Markina agentura Interfax.

Mluvčí vyšetřovatelů potvrdil, že za objednatele zločinu považuje policie bývalého bojovníka čečenského bezpečnostního praporu Ruslana Muchudinova, který se ukrývá v zahraničí. Rusko na něj vydalo mezinárodní zatykač. Markin dnes uvedl, že policie pátrá i po "jiných, zatím blíže neurčených osobách".

Advokáti pozůstalých jsou přesvědčeni, že likvidace Borise Němcova byla dílem osob z nejbližšího okolí čečenského vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova. Ten už publikoval několik nenávistných útoků proti ruské opozici, za které ho kritizovalo i nejvyšší ruské vedení.