Podle Trumpa byla vražda a následný pokus o zahlazení stop „naprostým fiaskem“. „Nikdy nemělo dojít k popravě nebo následné kamufláži, něco takového se prostě nemělo přihodit,“ řekl americký prezident novinářům. Zároveň zopakoval, že saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán během pondělního rozhovoru popřel jakýkoli podíl královské rodiny na Chášukdžího úmrtí.

„Všechno bylo špatně, o něčem takovém vůbec neměli uvažovat. Někdo to vážně podělal. A předvedli tu nejhorší kamufláž všech dob,“ sdělil Trump reportérům na půdě Bílého domu jen několik hodin poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že vražda novináře byla předem naplánovaná.

Vrazi ponesou následky

Donald Trump v předchozích dnech zaujímal k případu rozporuplná stanoviska. Na jedné straně pohrozil saúdskoarabské vládě velmi vážnými následky včetně ekonomických sankcí, na straně druhé však opakovaně vyzdvihl roli země jako amerického spojence proti Íránu a islamistickým ozbrojencům. Zároveň uvedl, že nehodlá přerušit dodávky amerických zbraní do Saúdské Arábie.

Podle amerického ministra zahraničí Mika Pompea Spojené státy identifikovaly několik představitelů saúdskoarabské vlády a bezpečnostních složek, kteří jsou zřejmě za Chášukdžího vraždu zodpovědní. Spojené státy proto přijmou adekvátní opatření včetně odebrání víz. Podle agentury Reuters se jedná o skupinu 21 občanů Saúdské Arábie.

„Zatímco se snažíme hlouběji proniknout do pozadí případu, měl by celý svět vědět, že zodpovědní jedinci - ne jen ti, kteří vraždu provedli, ale i ti, kteří jsou s ní spojeni - ponesou následky,“ řekl reportérům Pompeo. „Tyto sankce nejsou posledním slovem ze strany Spojených států. Ani pan prezident ani já nejsme touto situací nadšení.“

Tělo bylo údajně nalezeno

Saúdská Arábie nejprve popřela, že by měla o osudu novináře Džamála Chášukdžího jakékoli informace. Během soboty však Rijád připustil, že byl žurnalista zabit během potyčky, ke které na konzulátu došlo. Během úterý zveřejnila americká televize Sky News informaci, že byly na zahradě domu, který sloužil jako sídlo saúdskoarabského konzula, objeveny části těla zavražděného novináře. Úřady však informaci dosud nepotvrdily.

Turečtí vyšetřovatelé také podle televize CNN Türk objevili dvě zavazadla s počítačem a dalšími blíže neupřesněnými dokumenty. Nacházet se měly ve voze patřícím saúdskoarabskému konzulátu, který byl již dříve nalezen opuštěný v podzemních garážích asi 15 kilometrů od budovy konzulátu.