Dozorující prokurátor shrnul úkony, které jeho úřad podnikl od začátku vyšetřování. Vyšetřovatelé nyní pracují se dvěma verzemi. Podle jedné se muž na snímku mohl v době vraždy pohybovat v okolí místa činu a mohl by tak poskytnout cenné informace. Prokurátor ale nepotvrdil, že se jedná o pachatele. Informoval o tom server Aktuality.sk.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Velké přispění k rozvoji společnosti. Zavražděný novinář Kuciak dostane cenu

„Zároveň bychom uvítali, pokud by se nám hledaná osoba sama přihlásila buď na Úřadě speciální prokuratury v Pezinku anebo na Národní kriminální agentuře Prezídia policejního sboru,“ řekl prokurátor.

O tom, že motivem dvojnásobné vraždy byla novinářská práce, podle něj není pochyb.

Vraždu šetří Europol i FBI

Slovenské orgány na vyšetřování spolupracují s italským týmem, s Europolem a také s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). 

Policie zatím nikoho neobvinila. Dříve sice zadržela sedm lidí, pro nedostatek důkazů je ale propustila. Jednalo se sedm Italů. V rámci vyšetřování vyslechla přes dvě stě svědků.

Robert Kaliňák.
Prohloubení slovenské krize? Kaliňák byl kvůli únosu Vietnamce na detektoru lži

Soud zatím vydal 57 příkazů na použití odposlechů a 127 příkazů na oznámení o uskutečnění telefonního hovoru. Místo činu policie ohledala celkem pětkrát, přičemž provedla 40 úkonů zaměřených na vydání věcí. Slovenská policie také přiznala, že během prvních prohlídek podnikla několik chyb. Podařilo se je sice odstranit, došlo ale ke ztrátě některých informací.

Od vraždky k politické krizi

K vraždě došlo letos 21. února v Kuciakově domě nedaleko Trnavy. Investigativní reportér psal pro server Aktuality.sk o aktivitách podnikatelů na východním Slovensku a napojení italské mafie na nejvyšší patra slovenské politiky.

Úkladná vražda mladého novináře a jeho snoubenky odstartovala na Slovensku politickou krizi. Lidé vyšli do ulic a požadovali změny. Země pod Tatrami zažila největší protivládní demonstrace od roku 1989. V polovině března podal demisi premiér Robert Fico (Smer-SD), ještě před ním odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer-SD). Později rezignoval i Kaliňákův nástupce Tomáš Drucker. Prezident Andrej Kiska pověřil vedením vlády Petera Pellegriniho (Smer-SD).

Řada Kuciakových kolegů vyjádřila pochybnosti o nezávislosti vyšetřování. 

Dům v obci Veľká Mača, kde byl zavražděn slovenský novinář Ján Kuciak s partnerkou
Vrah vnikl do Kuciakova domu asi hodinu před vraždou, ukázala rekonstrukce