Kromě podnikatele Kočnera se obžaloba týká jeho spolupracovnice Aleny Zsuzsové, Miroslava Marčeka, který se přiznal, že střílel, a Marčekova údajného pomocníka Tomáše Szabóa.

Akce na počest zavražděného novináře Jána Kuciaka
Zprostředkovatel Kuciakovy vraždy uzavřel dohodu s prokurátorem

Pátým obviněným je Zoltán Andruskó. Ten v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Mimořádné snížení trestu

Podle právního zástupce Kuciakovy rodiny Daniela Lipšice padla ohledně Andruska dohoda na mimořádném snížení trestu, tedy výrazněji než o jednu třetinu, jak to umožňuje obvyklá dohoda o vině a trestu. "Jeho výpověď byla klíčová pro identifikaci a obvinění dalších pachatelů, zejména zprostředkovatelky a finálního objednavatele," řekl Lipšic o roli Andruska při vyšetřování dvojnásobné vraždy.

Slovenské deníky po vraždě novináře Jána Kuciaka
Na Slovensku zadrželi vysoce postavené policisty. Měli lustrovat Kuciaka a další

Uzavírání dohod o vině a trestu, jejímž předpokladem je doznání pachatele, není na Slovensku neobvyklé. Obviněný se tak vyhne soudnímu líčení a dostane nižší trest, než mu podle trestního zákona hrozí. Z Lipšicova dalšího vyjádření vyplynulo, že Andruskovi by měl být uložen trest mezi osmi až 16 lety vězení.

Podle vyšetřovatelů si Kuciakovu vraždu objednal Kočner, o jehož kontroverzních podnikatelských aktivitách investigativní reportér psal. Zsuzsová podle dostupných informací objednávku předala Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele a bývalého vojáka. Policie původně jako vraha označila expolicistu Tomáše Szabóa, později se ke střelbě přiznal bývalý voják Miroslav Marček. Ten dříve v případu vystupoval jako vrahův řidič.

Špína na Kuciaka i jeho rodinu

Investigativní reportér Kuciak psal mimo jiné o kontroverzních podnikatelských aktivitách Kočnera, který mu v roce 2017 v telefonickém rozhovoru vyhrožoval, že najde "špínu" na něj a na jeho rodinu a získané materiály zveřejní. Podle dříve publikovaných informací Kočner nechal sledovat Kuciaka i další novináře.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Vyšetřování vraždy Kuciaka bylo ukončeno. Nyní je řada na žalobcích

Kuciakova vražda vyvolala na Slovensku mohutné protivládní demonstrace a politickou krizi, která vyústila v odchod Roberta Fica z funkce premiéra. Ministerského předsedu v čele kabinetu vystřídal místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini.

Zmíněná obžaloba se kromě vraždy Kuciaka a Kušnírové týká i vraždy podnikatele Petera Molnára, který byl zastřelen v roce 2016. Někteří z obžalovaných z Kuciakovy vraždy jsou také podezřelí z přípravy vražd bývalého ministra vnitra a spravedlnosti a nynějšího advokáta Daniela Lipšice a prokurátorů Petera Šufliarského a Maroše Žilinky.