Dva australští třicátníci, bratři Jake a Callum Robinsonovi, vyrazili v druhé polovině dubna se svým americkým kamarádem Jackem Rhoadem na dlouho plánovaný výlet. Chvíli pobyli ve Spojených státech amerických, pobavili se na oblíbeném festivalu Coachella v Kalifornii a pak zamířili kempovat a surfovat na odlehlé pláže v mexickém státu Baja California a o zážitky a obrázky se dělili na sociálních sítích.

Koncem dubna se odmlčeli. Rodiče Australanů je spěšně odcestovali hledat, v neděli už ale jen mohli potvrdit totožnost jejich mrtvých těl, uvedla CNN.

Mexiko dlouhá léta bojuje s drogovými kartely. V některých oblastech země je to pro turisty velmi nebezpečné. Ilustrační foto
V Mexiku to vře. Válka kartelů sužuje Chiapas, násilí svírá i mayské památky

Vyšetřovatelé se domnívají, že trojice tábořící u pláže si všimla skupina zlodějů, kteří se v okolí rozhlíželi po lupu. „Pachatelé zřejmě projížděli kolem a uviděli stany a auto cizinců. Padly jim do oka pneumatiky, které by se jim hodily na jejich starší auto. Když se turisté zřejmě postavili na odpor, útočníci sáhli po zbraních,“ citovala australská veřejnoprávní stanice ABC šéfku státního zastupitelství Baja California Maríu Elenu Andrade Ramírezovou.

Policie už ve čtvrtek našla u města San Tomáso stany a také vyhořelé auto, ve kterém trojlístek surfařů cestoval. O den později u odlehlé farmy o šest kilometrů dál vypátrali policisté nepoužívanou studnu, zakrytou prkny. „Byla doslova k nenalezení,“ řekla Ramírezová podle agentury AP.

Další tělo ve studni

Z hloubky asi patnácti metrů policie vyzvedávala těla dvě hodiny. Na místě pak našli i další mrtvolu. Ležela tam mnohem déle, policisté se domnívají, že může jít o oběť dřívějšího zločinu stejných pachatelů, kteří místo očividně dobře znali.

Policie v souvislosti s útokem zadržela tři mexické občany, dva bratry a přítelkyni jednoho z nich. Jeden z mužů má trestní minulost zahrnující obchod s drogami, domácí násilí a loupeže aut. Státní zastupitelství nevyloučilo podíl dalších osob ani účast některého z drogových kartelů.

Zdroj: Youtube

Ve městě Ensenada, centru surfařské oblasti, v neděli demonstrovalo asi pět set lidí. „Chceme bezpečí,“ skandovali španělsky, informovala ABC.

Někteří přitom nesli surfařská prkna s nápisy. Nechybělo ujištění: jsme se tebou, Austrálie. „Přijeli si zasurfovat, a oni je popravili,“ stálo na dalším.

„Jsme tady ze solidarity s našimi přáteli z Austrálie a Spojených států. Jsme velká komunita surfařů z celého světa a potřebujeme, aby pláže tady byly bezpečné pro táboření, surfování i jen hry rodin a přátel,“ řekl místní surfař Héctor Estrada.

Tornáda v USA způsobí každý rok obrovské škody.
Neumírejte! Auto s rodiči smetlo tornádo. Devítiletý syn i ve tmě sehnal pomoc

Americká CNN poukázala, že některé části Mexika jsou zavedenými turistickými destinacemi, jiné oblasti země ale sužuje násilná zločinnost. Včetně únosů a obchodu s lidmi, zejména v pohraničních regionech. Míra vražd patří k nejvyšším na světě, sto tisíc lidí je v zemi pohřešovaných. I proto zřejmě čelila státní zástupkyně Ramirezová v neděli otázkám, zda policie úspěšněji vyšetřuje zmizení, pokud jsou oběťmi zahraniční turisté, zaznamenala AP.

Surfování u Ensenady v Baja California

Zdroj: Youtube

CNN rovněž připomněla, že Mexiko čím dál násilněji a se stoupající krutostí terorizují drogové kartely pobízené i obrovskou poptávkou po drogách mezi americkými zákazníky. Zničující následky má pak na severní straně hranice prudce se šířící závislost na fentanylu.