Osmaosmdesátiletý Susumu Tomizawa se u soudu v prefektuře Fukui v západním Japonsku přiznal, že zavraždil svou šestnáctiletou vnučku Tomomi. Ovšem doznání nebylo bez komplikací. Prý si to nepamatuje. 

Děsivý případ

Tomizawa totiž trpí Alzheimerovou chorobou, progresivní a nevratnou neurologickou poruchou, která ničí neurony a zmenšuje oblasti mozku. U soudu jeho právníci tvrdili, že by neměl být trestně odpovědný, protože jeho nemoc způsobuje demenci, což je stav vyznačující se četnými poruchami a tělesnými i psychickými deficity, jako je i ztráta paměti. O kauze informovala americká stanice CNN.

Skautský tábor. Pro někoho chvíle radosti, pro děti nedaleko městečka Locust Grove v roce 1977 ale představoval chvíle hrůzy.
Tři děti někdo znásilnil a umlátil. Horor na táboře je i po 45 letech nevyřešený

„V té době byl kvůli demenci a konzumaci alkoholu nepříčetný,“ uvedli jeho právní zástupci. Soud ve Fukui s tím však nesouhlasil. Tomizawa byl 31. května odsouzen ke čtyřem a půl letům vězení za dva roky starou vraždu.

Případ šokoval celé Japonsko, tedy zemi, jejíž populace nezadržitelně stárne a počet pacientů se stařeckou demencí stoupá. Proces, který byl ze soudní síně živě přenášen, byl velmi ostře sledován. 

Ubodal ji k smrti

Tomizawa a Tomomi žili společně v jednom domě. V noci 9. září 2020 mezi nimi propukla silná hádka. Konflikt nakonec vyústil ve smrt teenagerky.

„Tomizawa si původně vzpomněl, že toho večera hodně pil. Rozrušený a opilý pak vzal 17 centimetrů dlouhý kuchyňský nůž a vešel do Tomomiiny ložnice, kde ji opakovaně bodal do krku,“ uvedl soud.

Rozruch nastal až v momentě, kdy dezorientovaný Tomizawa měl zavolat svému nejstaršímu synovi, že našel Tomomiino zkrvavené tělo. Na místo činu brzy dorazila policie a staršího muže zatkla.

Tomizawův duševní stav byl hlavním předmětem soudního procesu. Lékaři, právníci a soudci diskutovali o tom, zda svou vnučku zabil vědomě, či nikoli.

Policie v Orlandu vyšetřuje zločin.
Desetiletá dívka v USA zastřelila ženu. Neměla si prý zahrávat s její mámou

Lékaři, kteří posuzovali jeho stav, trvali na tom, že mohl spáchat vraždu zcela s chladným rozmyslem. „Jeho činy byly vědomé a odpovídaly jeho úmyslu zabíjet,“ řekl soudu soudní psychiatr Hiroki Nakagawa. Prokurátoři také uvedli, že starší muž byl navzdory své nemoci schopen ovládat své jednání a měl schopnost posoudit, co je správné a co ne.

Soud ve svém rozsudku uznal, že Tomizawa sice v době činu trpěl Alzheimerovou chorobou, ale že chápal závažnost svých činů. „Po pečlivém vyšetření a konzultaci s obžalovaným jsme došli k jednotnému závěru,“ uvedl soudce Jošinobu Kawamura.

„Obžalovaný byl v době činu ve stavu duševního vyčerpání a měl velké potíže s posouzením dobra a zla, nebyl však ve stavu, kdy by toho nebyl schopen,“ dodal soudce.

Zákeřná nemoc

Alzheimerova choroba je podle odborníků nejčastější formou demence postihující starší lidi. „Je to degenerativní onemocnění mozku. Prakticky ve všech případech dochází v průběhu času k postupnému úbytku kognitivních schopností,“ řekl CNN psycholog, který se specializuje na případy u trestních soudů, Jason Frizzell.

Nemoc napadá mozek a ztráta paměti se s postupujícím onemocněním zhoršuje. "Dříve nebo později se objeví příznaky jako paranoia, zmatenost a dokonce i výbuchy násilí,“ řekl Frizzell, který je rovněž profesorem na Arizonské státní univerzitě.

„Samozřejmě ne u každého pacienta se projeví stejný soubor příznaků. Při agresi může hrát roli také situační kontext - zda pacient pociťuje strach z míst nebo lidí, které nepoznává,“ dodal. 

Lasvegaská metropolitní policie. Ilustrační foto
Rodiče zabili, dívka zmizela. Ženu nyní po 42 letech objevili živou a zdravou

Jacob Rajesh, vedoucí forenzní psychiatr v zařízení Promises Healthcare v Singapuru, uvedl, že v případech rychle postupující Alzheimerovy choroby bývá  obtížné poskytnout přesný popis toho, co se skutečně stalo.

„Je zde také otázka způsobilosti k soudnímu řízení. Opravdu je osoba dostatečně způsobilá k tomu, aby vypovídala a přiznala vinu či nevinu?“ kladl si otázky.

Zločiny týkající se pacientů s demencí jsou podle odborníků velmi složité. „Je komplikované určit, jak velkou část jejich chování můžeme rozumně vysvětlit samotnou nemocí, a ne jinými motivy, jako je hněv nebo odplata,“ řekl Frizzell. 

Věznice plné starších vězňů

Japonsko má jednu z největších populací starých lidí na světě. Podle vládních statistik je ve stomilionovém národě přes dvacet procent lidí starších 65 let, navíc počet japonských stoletých obyvatel je nejvyšší na světě. Demence postihuje především starší osoby a odhaduje se, že v Japonsku žije více než 4,6 milionu lidí, kteří tímto onemocněním trpí. Podle odborníků se jejich počet bude s pokračujícím rychlým stárnutím země rychle a výrazně zvyšovat.

Násilné trestné činy spáchané japonskými pacienty s demencí jsou ale vzácné. V roce 2014 ovšem došlo k podobnému případu jako u Tomizawy. Dvaasedmdesátiletý muž s demencí uškrtil v hospicu o deset let starší ženu. Vzhledem ke svému stavu dostal zkrácený trest odnětí svobody na tři roky.

Americká policie prohledává místo činu.
Oběť surově ubil a zmizel. Po 36 letech se podařilo najít vraha, díky nové stopě

„I tak ale platí, že věznice jsou plné starších vězňů trpících demencí. Počet starších vězňů se zvyšuje a my už musíme přijmout opatření, abychom tuto situaci konečně vyřešili,“ řekl Koiči Hamai, odborník na trestní právo a profesor práva na Univerzitě Rjúkoku v Kjótu.

Tomomi žila s dědou ve Fukui, jedné z nejméně zalidněných japonských prefektur, kde je podle statistik každý třetí obyvatel starší 65 let. Podrobnosti o jejich životě byly kusé, ale sousedé již dříve upozorňovali na rodinné problémy: agresi a domácí násilí. „O pacientech s demencí je známo, že se často chovají zle k lidem, kteří o ně pečují,“ řekl Rajesh, soudní psychiatr.

Alzheimer v ČR

Počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou se u nás i ve světě neustále zvyšuje. Ačkoli na nemoc dosud neexistuje účinný lék, její průběh dokáží lékaři zpomalit, případně oddálit její nástup, píše se na webu Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

Zatímco v roce 2018 trpělo v České republice Alzheimerovou chorobou 167 tisíc obyvatel, v roce 2050 to může být více než dvojnásobek, odhadují odborníci. Nemoc postihuje z dosud stále nezjištěných příčin častěji ženy než muže. Přes dvě třetiny lidí s demencí jsou ženského pohlaví. V České republice se jejich počet  v roce 2019 odhadoval na více než 105 tisíc.

Lidem postiženým touto chorobou i jejím příbuzným v Česku pomáhá Česká alzheimerovská společnost (ČALS).