Rodina měla problémy už několik let, na manžela Savageová v minulosti několikrát volala policii. Už v roce 2018 například místní šerif řešil incident, při němž se pětatřicetiletý Bo Eugene Savage pokusil o sebevraždu. Savageová tehdy vypověděla, že byl její manžel velmi rozrušený, pil, křičel, rozbíjel věci a nakonec se pokusil zabít.

Policejní vyšetřování - Ilustrační foto
Surově napadená žena se po dvou letech probrala z komatu. Obvinila bratra

Problémy letos vyústily v to, že se manželé definitivně odcizili. Savageová po agresivních incidentech a manželově nevěře partnerovi oznámila, že ho chce opustit a požádala ho, aby se z jejich domu odstěhoval. Ten to odmítl a vyhrocených situací přibývalo.

Ochranný příkaz (PPO)

Jde o soudní příkaz vydávaný michiganskými soudy, který má ochránit osobu před někým, kdo ji buďto v minulosti napadl, nebo u ní vyvolal strach z napadení. Soud v tomto směru může útočníkovi zakázat, aby se oběť pokoušel kontaktovat, přibližoval se k ní, vstupoval do jejího domova, vyhrožoval jí zabitím či napadením nebo aby vlastnil střelnou zbraň.

26. června Savageová zavolala na linku 911. Dispečerům oznámila, že jí její manžel slovně vyhrožuje. Údajně ji měl všude pronásledovat a také jí ukrást jednoho z jejích psů. Během téhož hovoru se policistům svěřila, že před dvěma dny požádala soud o ochranný příkaz.

Na tísňovou linku žena volala i následující den. Tvrdila, že je manžel v domě a buší do věcí kolem. Toho dne podle zástupce místního šerifa Bena Lowea vyrazil do domu v Houghton Lake policista, a ten pár rozdělil. „Manžel si v doprovodu policisty odnesl z domu své věci a ještě ten den na 24 hodin odešel, aby nenastaly žádné další problémy,“ popsal červnovou situaci Lowe.

Zástupce šerifa serveru NBC News zároveň řekl, že tehdy nedošlo k žádnému fyzickému útoku, takže nikdo nebyl obviněn.

Dva dny před incidentem s policií, 24. června, podala Tirany Savageová žádost o ochranný příkaz u obvodního soudu v Michiganu. Zdůvodnila to tím, že si její manžel koupil zbraň a opakovaně vyhrožoval sebevraždou. Přestože ho znovu požádala, aby se odstěhoval, opakovaně odmítl jejich dům v Houghton Lake opustit.

Soudní příkaz? Násilí nehrozí

„Má problémy s duševním zdravím, přestal brát léky. Nedávno si koupil střelnou zbraň, a to mě znepokojuje. Neustále mi říká, že si vystřelí mozek a já nechci, aby byla ohrožena moje bezpečnost nebo zdraví mých synů,“ popsala žena v žádosti.

Soud o tři dny později žádost zamítl. Soudce Troy Daniel rozhodnutí zdůvodnil tím, že „existují nedostatečné důkazy o tom, že by v případě neudělení ochrany došlo k okamžitému a nenapravitelnému zranění.“ Ve zdůvodnění také napsal, že žena může požádat o soudní příkaz až u rozvodového soudu.

Ilustrační foto.
USA otřásl děsivý případ. Po manželově sebevraždě utopila děti, pak se zabila

Žena ihned nato žádost o rozvod skutečně podala, důvodem měla být nevěra a verbální útoky ze strany manžela. „Manžel stále častěji sahá ke slovnímu násilí, říká mi děvko a dalšími sprostými slovy. Napřahuje ke mně pěst, jakoby mě chtěl udeřit. Také mi řekl, že ten soudní příkaz budu opravdu potřebovat, protože nemám ponětí, co jsem tím začala. Neustále píše mým přátelům a vyhrožuje jim, protože si myslí, že mě k odchodu ze vztahu přinutili oni,“ napsala před smrtí Savageová v žádosti o rozvod.

Strašlivý pohled

Tirany to tehdy ještě netušila, ale v té době už bylo na jakoukoli ochranu před labilním manželem pozdě. Pouhé tři dny po podání žádosti byla pětatřicetiletá žena nalezena ve svém domě mrtvá. Policisté vyrazili do rodinného domu 10. července o půl čtvrté ráno. Tam se jim naskytl strašný pohled. V domě nalezli Savageovou, jejího třináctiletého syna Daytona a její matku, osmapadesátiletou Kim Lynette Ebrightovou. Všichni byli zastřeleni. Vedle těl našli také mrtvého Savage.

Kancelář šerifa v pátek oznámila, že podle výsledků pitvy Tirany, její syn a matka zemřeli na střelná zranění. Bo Savage se zabil sám, taktéž výstřelem. Muž získal střelnou zbraň legální cestou.

Okolnosti obklopující případ jsou přitom skutečně alarmující. Savageová na možné nebezpečí ze strany manžela upozorňovala opakovaně, přesto se jí u úřadů nedostalo zastání. I její poslední volání o pomoc zůstalo nevyslyšeno. Nepochopitelné také je, jak se její manžel s duševními problémy a sebevražednou historií vůbec dostal k legálnímu držení zbraně.

Lindy Sue Biechlerovou útočník v jejím bytě sexuálně napadl a ubodal. Policisté měli několik podezřelých, u všech se nicméně prokázala jejich nevina. Vraha se podařilo dopadnout až letos, po více než 46 letech. Ilustrační foto.
Dívku před 46 lety ubodal. Vraha teď odhalil rodokmen, policii jméno šokovalo

Rozvodová právnička rodiny Nancy Gallagherová pro server NBC News uvedla, že chování manžela její klientky se zdálo být čím dál nebezpečnější. „V době, kdy se ho Tirany snažila opustit, se její manžel stal manipulativnějším a čím dál více se snažil svou ženu kontrolovat,“ popsala advokátka.

Savageová podle ní byla v předchozím vztahu obětí domácího násilí. Před smrtí si dokončovala studia na zdravotnické škole. „Tirany toho měla za sebou tolik, vedla si tak dobře. Nebyla někým, kdo by dělal špatná životní rozhodnutí,“ dodala k tragédii Gallagherová.

Po zavražděné rodině zůstali zdrcení příbuzní a také několik rodinných psů. „Slovy nemůžeme popsat obrovský smutek po nesmyslné ztrátě těchto krásných duší,“ napsali blízcí rodiny na sociálních sítích. Ti nyní vytvořili také sbírku na péči o rodinné mazlíčky, kteří po tragédii zůstali bez páníčků.