Vrtulníky německé a české policie vzlétly dnes z kasáren v dolnobavorském městečku Regen. Nad pohraničními horami by měly stroje vybavené zvláštní měřicí technikou létat až do večera a znovu opět ve středu. Měření probíhají ve dvou oblastech v okolí hraničního přechodu Železná Ruda/Bayerisch Eisenstein a mezi bavorským městečkem Spiegelau a šumavskou Modravou.

Cílem společného projektu úřadů pro jadernou bezpečnost obou zemí je zjistit, jak moc jsou hory po třiceti letech od černobylské katastrofy kontaminované. Sledovat budou přirozenou radioaktivitu i zamoření půdy radioaktivním cesiem v souvislosti s havárií, která se stala na území dnešní Ukrajiny.

Podobné monitorovací lety německé úřady provádějí na svém území několikrát ročně. "Bavorský les jsme vybrali kvůli zvláštním vlastnostem místní půdy," uvedla mluvčí Spolkového úřadu pro ochranu proti záření (BfS). Nacvičit prý úřad chtěl také spolupráci s českými kolegy ze Státního ústavu radiační ochrany (SÚRO). "Jde o rutinní záležitost," ubezpečila mluvčí úřadu.