Donald Trump dorazil do Jižní Koreje coby do druhé z pěti zemí, které hodlá navštívit během své cesty po Asii. První zemí bylo Japonsko. Při obědě s americkým a jihokorejskými členy americké vojenské základny v Humpreys pak na téma napětí v celém regionu kvůli severokorejskému jadernému programu promluvil daleko smířlivěji a optimističtěji, než když v srpnu hrozil Pchjongjangu "ohněm a bouří". Informuje o tom agentura DPA.

V Soulu se Trump setkal s jihokorejským prezidentem Munem Če-inem při bilaterálním jednání v Modrém domě, oficiálním sídle prezidenta Jižní Koreje. Klíčovým tématem rozhovoru má být obchod. "Doufám, že se nám podaří vytvořit ve Spojených státech spoustu nových pracovních míst, což je jeden z velmi důležitých důvodů, proč jsem tady," prohlásil ještě před zahájením dialogu americký prezident.

V následném projevu pak opětovně varoval severokorejskou vládu, že Spojené státy jsou připraveny využít celou svou vojenskou sílu, aby bránily sebe nebo své spojence, pokud bude třeba. "Nemůžeme dovolit Severní Koreji ohrozit vše, co jsme vybudovali," uvedl Trump. I v tomto projevu však vyjádřil zdrženlivý optimismus: "Vidím určitý posun," řekl na adresu Severní Koreje, i když to nijak blíže nespecifikoval.

Během svého čtyřiadvacetihodinového pobytu v Jižní Koreji plánuje americký prezident ještě navštívit silně opevněnou Demilitarizovanou zónu, která odděluje Severní a Jižní Koreu. V úterý večer se spolu se svou manželkou zúčastní státní slavnostní recepce v Modrém domě.

V pondělí se Trump sešel v Tokiu s japonským premiérem Šinzóem Abem, s nímž se shodl na nutnosti zesílit tlak na Severní Koreu, aby donutili vládnoucí režim KLDR ukončit jaderný a raketový program. Éra "strategické trpělivosti" s KLDR podle něj skončila. Oba politici ale uvedli, že se chtějí vyhnout vojenskému konfliktu. Spojené státy nicméně v příštích dnech uspořádají v západním Tichomoří manévry se třemi svými letadlovými loděmi s cílem demonstrovat svou vojenskou sílu a převahu vůči severokojskému režimu.

Svou zatím nejdelší diplomatickou cestu zahájil americký prezident minulý pátek na Havaji. Během bezmála dvoutýdenní návštěvy Asie jej čeká ještě Čína, Vietnam a Filipíny.