Test rakety dále zvýšil napětí ve východní Asii, protože USA a jihokorejské síly právě prováděly každoroční vojenské cvičení na Korejském poloostrově. Pchjongjang vidí válečné manévry jako přípravu na invazi.

Severní Korea provedla desítky testů na balistické střely pod vedením svého vůdce Kim Čong Una a v rozporu s americkými sankcemi, ale rakety přes Japonské území jsou vzácné.

Trump, který slíbil, že nedovolí Severní Koreji vyvinout jaderné rakety, které by mohly zasáhnout americkou pevninu řekl, že svět dostal poslední zprávu ze Severní Koreje "hlasitě a jasně". "Tento režim oznámil své opovržení svými sousedy, členy Organizace spojených národů a porušil minimální normy přijatelného mezinárodního chování," uvedl ve svém prohlášení.

"Ohrožující a destabilizující akce pouze zvyšují izolaci severokorejského režimu v regionu a mezi všemi národy na světě. Všechny možnosti jsou na stole, " dodal.

Trump a japonský předseda vlády Šinzo Abé se shodli na tom, že Severní Korea "představuje vážnou a rostoucí přímou hrozbu" Spojeným státům, Japonsku a Jižní Koreji, uvedl Bílý dům.

Pentagon však zároveň uvedl, že diplomacie je stále preferovanou variantou řešení konfliktu se Severní Koreou.