Oznámení následuje tři dny po summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem ve Vietnamu. Schůzka skončila předčasně bez jakékoli dohody. Trump i tak hodnotí setkání jako přínosné, neboť otevřelo cestu k dalším debatám o severokorejském nukleárním arzenálu.

Pentagon novináře informoval, že ministři obrany USA a Jižní Koreje se rozhodli ukončit sérii cvičení Key Resolve a Foal Eagle. Tyto manévry jihokorejská a americká armáda obvykle pořádají v březnu a v dubnu. Americké ministerstvo obrany dále uvedlo, že oba spojenci se shodli na udržování vojenské připravenosti prostřednictvím nových výcvikových programů.

Náhradní program

Ukončení každoročních jarních manévrů má pomoci diplomatickým snahám o jaderné odzbrojení Korejského poloostrova, uvedlo jihokorejského ministerstvo obrany podle agentury Jonhap. Severní Korea totiž v minulosti společné manévry USA a Jižní Koreje označovala za nácvik invaze a reagovala na ně svými vlastními nákladnými cvičeními.

„Rozhodnutí přizpůsobit náš výcvikový program odráží naši touhu po snížení napětí a má za cíl podpořit diplomatické snahy o úplnou denuklearizaci Korejského poloostrova definitivním a ověřitelným způsobem,“ uvedli ve společném prohlášení americký ministr obrany Patrick Shanahan a jeho jihokorejský protějšek Jeong Kyeong-doo.

Nové cvičení nazvané „Dong Maeng“ (aliance) bude zahájeno v pondělí a potrvá do 12. března. Narozdíl od dosavadních rozsáhlých operací se ho však zúčastní jen malé jednotky, které čekají úkoly menšího rozsahu a počítačové simulace, zaměřené podle Pentagonu především na schopnost integrace leteckých útoků a použití zbraňových systémů, dronů, průzkumných prvků, logistiky a komunikačních prostředků.

Ekonomická budoucnost

Americký prezident Donald Trump zároveň ve svém proslovu uvedl, že další jednání o jaderném odzbrojení jsou především v zájmu severokorejské ekonomiky. „Severní Korea má úžasnou, skvělou ekonomickou budoucnost, pokud uzavřou dohodu. Ale nemají žádnou ekonomickou budoucnost, pokud si ponechají jaderné zbraně,“ prohlásil prezident, podle kterého se vztahy s Kim Čong-unem zdají být „velmi, velmi silné“.