„Kem Sokha a všichni jeho osobní strážci byli odvlečeni při razii, které se účastnily až dvě stovky policistů,“ uvedla na sociálních sítích dcera politika Kem Monovithyanová. Dodala, že nemá tušení, kam jejího otce odvezli.
Kambodžská vláda v čele s dlouholetým autoritářským premiérem Hun Senenm uvedla, že má důkazy o Sokhově zapojení do zahraniční konspirace, která měla zemi poškodit. Podrobnosti neuvedla. Podle deníku New York Times se však obvinění opírá o čtyři roky starou videonahrávku, na které Sokha prohlašuje, že ze Spojených států dostává rady, jak budovat opoziční hnutí.
Zároveň s policejním zásahem úřady zakázaly vydávání významného nezávislého deníku The Cambodia Daily. Oficiálním zdůvodněním jsou daňové nesrovnalosti. Zastaveno bylo také vysílání 15 rozhlasových stanic včetně rádií Svobodná Asie a Hlas Ameriky. Vláda dále z Kambodže vypověděla Národní demokratický institut, neziskovou organizaci s vazbami na Demokratickou stranu v USA.
„Mezinárodní společenství by mělo dát Hun Senovi jasně na srozuměnou, že pokud nezmění kurz, nebude volby konané příští rok považovat za svobodné,“ je přesvědčen John Sifton, hlavní advokát asijské pobočky organizace Human Rights Watch. Kambodžský rozpočet je přitom do značné míry na pomoci ze zahraničí závislý.
Hun Sen stojí v čele země již od roku 1985. Podílel se na konečné likvidaci odboje Rudých Khmerů a roku 1991 spolu s králem podepsal mírové dohody v Paříži. Za jeho vlády sice země povstala z úplné chudoby, avšak její další rozvoj brzdí vysoká míra korupce, s níž bývají spojováni i mnozí členové Hun Senovy rodiny.