Severní Korea sice o podobných návštěvách zpravidla informuje až poté, co skončí, tentokrát ale KLDR udělala výjimku. Agentura KCNA již oznámila, že Kimova návštěva Číny začala v pondělí a skončí ve čtvrtek.

Do Pekingu severokorejského vůdce údajně doprovází jeho manželka Ri Sol-ču, vysoký představitel severokorejské komunistické strany Kim Jong-čchol a severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho. 

V minulém roce navštívil Kim Čínu třikrát a pokaždé zde jednal s prezidentem. „Kim chce svými návštěvami připomenout Trumpovi, že má i jiné diplomatické a ekonomické možnosti. Není odkázán jen na to, co mu nabízejí Washington a Soul,“ uvedl pro agenturu Reuters odborník na KLDR Harry J. Kazianis.

Důležitý obchodní partner

Peking je nejdůležitějším obchodním partnerem Severní Koreje a často tlumí tlak, který na zemi vyvíjí Washington. Loňskou sérii summitů proto Kim zahájil právě setkáním s čínským prezidentem. AP předpokládá, že tématem nynějšího jednání Kima a Sia bude vyjasnění pozice před druhým setkáním s Trumpem. 

Trump a Kim se poprvé setkali na historické schůzce loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání však neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby o mnoho nepokročily.

Seznam svých jaderných kapacit a informaci o velikosti svého jaderného arzenálu, které Washington očekává, KLDR zatím svým partnerům neposkytla.