Do Vietnamu cestoval Kim po zemi. Tmavě zelená vlaková souprava se žlutým pruhem vyrazila z Pchjongjangu v sobotu a přes Čínu zamířila k vietnamským hranicím. Dnes ráno místního času (v noci na dnešek SEČ) přijel Kim do vietnamského pohraničního města Dong Dang, kde se mu dostalo uvítání na červeném koberci s dětmi mávajícími vlaječkami a s přehlídkou čestné stráže v bílých uniformách.

Donald Trump a Kim Čong-un na historickém summitu v Singapuru.
Trump bude s Kimem jednat o míru. Na jaderné odzbrojení prý nespěchá

Nejvyšší představitel KLDR působil navzdory dlouhé cestě svěže. Oblečený tradičně ve své tmavé maoistické uniformě vystoupil z vlaku s širokým úsměvem. Následně přesedl do černé limuzíny Mercedes Benz, kterou pokračoval zbývajících asi 170 kilometrů do Hanoje.

Na cestě Kima doprovází jeho sestra Kim Jo-čong a také generál Kim Jong-čchol, který působil v minulosti jako šéf vojenské rozvědky. Oba patří k nejvlivnějším severokorejským politikům a účastnili se i prvního, červnového summitu Kima s Trumpem v Singapuru.

První kroky Kim Čong-una po příjezdu do vietnamské metropole zamířily na severokorejskou ambasádu. V Hanoji je severokorejský vůdce ubytován v hotelu Melia, který se nachází v centru města. Tiskové agentury si všimly, že hotel si rovněž za své ústředí zvolili novináři Bílého domu, kteří odsud ale byli před Kimovým příjezdem urychleně vystěhováni. Kdo si hotel zarezervoval jako první, není známo.

Utajit cestu se nepodařilo

Trasa Kimovy cesty vlakem přes Čínu byla utajovaná. Číňané ale na internetu o projíždějícím vlaku, o uzavírkách na trati a okolí či o zpožděních spojů sdíleli informace, což poskytlo jasnou představu o poloze a směru diktátorovy soupravy. AFP poznamenala, že čínští cenzoři na internetu měli plné ruce práce s mazáním výše zmíněných zpráv.

Devítiletý To Gia Huy, který požadoval účes po vzoru severokorejského diktátora.
Účes podle Trumpa či Kima? Hanoj před summitem ovládlo účesové šílenství

Řada uživatelů se navíc na internetu Kimovi posmívala, že podobně jako jeho otec a děd ke státnickým návštěvám používá obrněný a značně pomalý vlak místo letadla.

Popularitu si mezi lidmi na sociálních sítích získala i jednotka osobních strážců, která severokorejského vůdce pravidelně doprovází na zahraničních cestách. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby bodyguardi neběhali podél limuzíny s Kimem po svých.

Air Force One

To Donald Trump pro cestu do vietnamské metropole zvolil pohodlnější dopravní prostředek, slavný letecký speciál amerických prezidentů Air Force One. Ze Spojených států vyrazil v pondělí odpoledne tamního času (v noci na úterý SEČ) a v Hanoji přistál okolo tamní úterní 21. hodiny (15:00 SEČ).

Kim Čong-un ve svém obrněném vlaku
Před schůzkou s Trumpem navštíví Kim oficiálně Vietnam. Vůdce už je na cestě

Prezidentský speciál musel během dlouhého letu dvakrát přistát aby doplnil palivo. K tomu posloužilo nejprve letiště královských vzdušných sil RAF nedaleko městečka Mildenhall ve Velké Británii, druhá zastávka se pak uskutečnila na letecké základně Al Udeid v katarském Dauhá.

Do Hanoje mezitím dorazil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Krátce předtím Bílý dům zveřejnil harmonogram úvodního dne summitu. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová novinářům na palubě prezidentského letounu Air Force One řekla, že Trump s Kimem se ve středu večer místního času nejprve setkají mezi čtyřma očima, následovat bude pracovní večeře. Té se již zúčastní jejich poradci.

Trump a Kim se poprvé setkali na historické schůzce loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily.

Donald Trump a Kim Čong-un.
Zase o krok blíž. USA a Severní Korea zvažují výměnu styčných důstojníků