Kimova výzva zazněla den poté, co americký prezident Barack Obama varoval KLDR, že USA použijí své vojenské síly k obraně Jižní Koreje před jakýmkoli útokem ze strany Pchjongjangu. Obama se tak vyjádřil na návštěvě Jižní Koreje před americkými vojáky, kteří v této zemi slouží.

Severokorejský diktátor dnes předsedal schůzce ústřední vojenské komise. „Představil důležitý úkol dalšího rozvoje Korejské lidové armády a způsoby, jak ho dosáhnout… pokud má armáda sklízet jedno vítězství za druhým v konfrontaci se Spojenými státy," uvedla agentura KCNA.

Nový jaderný test

Severní Korea ke konci března nevyloučila „novou formu" jaderné zkoušky. Země již podnikla tři jaderné testy, poslední z nich v únoru 2013. Nedávné satelitní údaje ukázaly, že na místě severokorejských jaderných zařízení pokračují práce, napsala agentura Reuters.

Obama po zastávkách v Japonsku a Jižní Koreji přiletěl v sobotu do Malajsie a stal se tak prvním americkým prezidentem na návštěvě v této zemi od roku 1966, kdy sem zavítal prezident Lyndon Johnson. Na dnešek je plánováno jeho setkání s premiérem Najibem Abdulem Razakem. Svou asijskou misi zakončí šéf Bílého domu na Filipínách.