„Americké síly provedly 13. června v provincii Kúnar poblíž hranice mezi Afghánistánem a Pákistánem protiteroristický úder, který byl cílený na vedoucího představitele určené teroristické organizace,“ uvedl k tomu mluvčí amerických sil v Afghánistánu podplukovník Martin O'Donnell.

Tálibánci v horách
Při útoku dronu zahynul syn šéfa pákistánského Tálibánu a na dvacet povstalců

Podle zprávy pákistánského serveru The Express Tribune cestoval Fazlulláh v autě s další čtyřmi veliteli Tálibánu. Zdroje z bezpečnostních a tajných služeb informovaly o smrti nepolapitelného šéfa teroristické organizace již ve čtvrtek. Teprve v pátek však úmrtí oficiálně potvrdilo i afghánské ministerstvo obrany.

Nelítostný islamista

Mulla Fazlulláh, vlastním jménem Fazal Haját, byl do čela pákistánské odnože Tálibánu jmenován na začátku listopadu 2013 poté, co byl americkým dronem zabit jeho předchůdce Hakimulláh Mahsúd.

Již předtím byl považován za obzvláště nelítostného velitele, který byl pro své plamenné rozhlasové projevy znám i pod přízviskem mulla Radio. V říjnu 2012 postřelili jeho muži do hlavy pákistánskou školačku Malalu Júsufzaiovou, bojovnici za lidská práva a zejména právo dívek na vzdělání, která za své úsilí získala v roce 2014 Nobelovu cenu míru.

Fazlulláh (vlastním jménem Fazal Haját)
Nový šéf pákistánského Talibanu proslul svou krutostí

Do paměti Pákistánců se však vryl i krvavými útoky na zdravotníky zajišťující očkování místních dětí proti obrně, které islamisté považují za spiknutí Západu, a zejména řáděním jeho skupiny v údolí Svat, kde se v roce 1973 Fazlulláh narodil.

Islamisté se zde pod jeho vedením snažili zavést vlastní verzi islámského práva šaría, plenili obchody s hudebními nahrávkami, bořili dívčí školy a prováděli veřejné popravy. Pákistánské armádě se ho podařilo vyhnat teprve po rozsáhlé vojenské operaci, při které ze svých domovů uprchly tři miliony obyvatel a strávily několik měsíců v uprchlických táborech.

Ilustrační foto.
Dětský pudr pomáhá financovat islamisty v Afghánistánu