"Oddělení ministerstva vnitra v Moskvě dnes zadrželo Alexeje Navalného za opakované vyzývání k účasti na nepovoleném veřejném dění," cituje agentura prohlášení moskevské správy ministerstva vnitra. Podle agentury TASS s odkazem na nejmenovaného úředníka měl Navalnyj dovoleno uspořádat shromáždění v devíti městech po celém Rusku.

„Navzdory tomu stále vyzývá své příznivce, aby se zúčastnili neoprávněných shromáždění," dodal úředník.  

Alexej Navalnyj.
Navalnyj se valí do Kremlu. Pokud vyhraje, rozpustí parlament

"Och, ten stařík Putin nechce, abych se dostal na mítink v Nižném Novgorodu. Zrovna jsem opouštěl dům, abych odjel na nádraží, ale zadrželi mě hned ve vchodu. Bylo to jako ve filmu. Přijelo auto a z něj vystoupili policisté," uvedl Navalnyj na sociálních sítích.

Také napsal, že byl zadržen poblíž svého domova. Policisté mu také nesdělili důvod jeho zadržení. "Jako obvykle. Zadrželi, přivezli a nikdo nic neví. Ptám se: proč jste mne zadrželi? Odpovídají, že se to hned vysvětlí."

Jedná se o třetí zadržení Navalného v tomto roce. Naposledy byl zatčen v červnu na dobu 25 dnů. Stalo se tak poté, co zorganizoval demonstraci proti korupci v centru Moskvy. Tehdy však na demonstraci nedošel, jelikož jej policie zatkla ihned při odchodu z bytu. Při mítinku policie zadržela stovky dalších lidí. Odsedět si pak musel 25 dnů ve vězení.

Navalny se na scéně objevil poprvé v roce 2008, když začal na internetu upozorňovat na korupci u některých velkých ruských státních firem. V roce 2011 a 2012 se stal jedním z vůdců velkých protivládních demonstrací. To následně utnul Vladimir Putin poté, co se vrátil zpět do prezidentského křesla.

Za nezávislost Katalánska demonstrují v ulicích tisíce lidí
Ve Španělsku to vře. Katalánský premiér mluvil o totalitě

Navalnyj nyní pořádá volební kampaň před prezidentskými volbami. Ty se budou konat v březnu 2018. Úřady jej však kvůli předchozímu odsouzení nechtějí ke klání připustit.

Začátkem tohoto týdne také zveřejnil další video na YouTube, kde probíhá vyšetřování majetku údajně vlastněného předním ruským státním novinářem Vladimírem Solovyovem.

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čína dala firmám z KLDR poslední čtyři měsíce, pak musí skončit