"V zemi, kde i přes ekonomický růst má 40 procent obyvatel nižší čistý příjem než před 20 lety, demokracie už nefunguje," uvedl Wagenknechtová. Odkazovala přitom i na nedávné protesty ve východoněmeckých městech včetně Chemnitzu. Informuje o tom agentura DPA.

"Jsem unavená z přenechávání ulice protiislámskému hnutí Pegida a pravicové Alternativě pro Německo," uvedla Wagenknechtová. Už dřív uvedla, že její nové hnutí bude navazovat na úspěch ostatních levicových hnutí, včetně amerických demokratů, bývalého amerického prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse (Sanders v květnu 2015 kandidoval coby nezávislý senátor za stát Vermont na prezidenta Spojených států v rámci Demokratické strany a dokázal svést vyrovnaný souboj s mnohem známější Hillary Clintonovou, pozn. red.) a vůdce britských labouristů Jeremyho Corbyna.

"Nejde jen o uprchlíky"

Wagenknechtové manžel Oskar Lafontaine, bývalý šéf strany Levice řekl DPA, že nedávné protesty v Chemnitzu probíhaly z důvodů, které jsou složitější než nedávný příliv uprchlíků do Německa. "Nespokojenost vznikla nejen kvůli otázce uprchlíků, ale také z důvodu rozpadu společnosti, kvůli škrtům výdajů v oblasti sociálního zabezpečení a z pocitu neuspokojivého stavu věcí, který stále narůstá," uvedl Lafontaine.

Zásah německé policie při protestech v Chemnitzu.
Saský Chemnitz ovládly nepokoje a násilí. Rozbuškou byla vražda Němce migranty

Ve světle slábnoucí podpory německých středolevicových sociálních demokratů (SPD) a naproti tomu historicky rekordní podpory pravicové a protiimigrantské Alternativy pro Německo (AfD) Wagenknechtová opakovaně vyzývala k založení nového populistického levicového hnutí.

Obzvlášť ve východoněmeckých spolkových státech totiž podle ní mnozí bývalí voliči strany Levice dali své hlasy AfD, protože mají dojem, že je zavedené politické strany i spolková vláda v Berlíně přehlížejí.  Wagenknechtová tak podle svých slov doufá, že se jí podaří podchytit řadu voličů jak své vlastní strany, tak SPD a Zelených. Představitelé těchto stran ale varovali, že nové hnutí může levicové strany roztrhnout. 

Po boku Wagenknechtové se při startu její nové iniciativy nicméně objevily některé pozoruhodné postavy německé politické scény, například starostka severoněmeckého města Flensburg Simone Langová a bývalý vůdce Zelených Ludger Volmer. Také několik politiků SPD vydalo v pondělí společné prohlášení, že podporují nové hnutí Wagenknechtové a že by se "co nejvíc přívrženců levicové politiky mělo připojit k vytváření "spravedlivější a udržitelnější společnosti".

Německý ministr zahraničí Heiko Maas
Německý ministr zahraničí Maas o Chemnitzu: Musíme zachránit reputaci Německa

Šéf AfD Alexander Gauland zahájení činnosti hnutí Aufstehen uvítal. Iniciativa by podle něj mohla "prolomit dělící linie politických stran a jako taková by mohla dýchnout nový život do politické debaty".

Němci hnutí nevěří

Podle průzkumu společnosti Civey ale téměř dvě třetiny Němců (62 procent) nevěří, že by hnutí Aufstehen mohlo v německé politice dlouhodobě přežít. Šanci stát se politickou silou mu přiřkla méně než pětina respondentů (19,8 procenta).