„Rodiny obětí atentátu nad Lockerbie se dozvěděly, že Adžíla Muhammad Masúd je zadržen ve Spojených státech,“ uvedla skotská prokuratura, která chce spolupracovat na objasnění role Libyjce v atentátu s britskou a americkou vládou.

Americké ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že je Libyjec ve vazbě. Stanout má před soudem ve Washingtonu. Bude tak prvním z údajných pachatelů atentátu, kterého budou soudit na americkém území. Z 270 obětí útoku mělo 190 americké občanství.

Muammar Kaddáfí na mezinárodním summitu v roce 2009
Muammar Kaddáfí: Diktátor proslul politikou, oblečením i sexuální náruživostí

Muž byl považován za experta na výbušniny režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího a za strůjce výbušného zařízení umístěného na letu společnosti Pan Am z Londýna do New Yorku. Kvůli výbuchu zemřelo 259 lidí na palubě letadla a 11 lidí usmrtily padající trosky. Spojené státy Masúda obvinily z účasti na atentátu v roce 2020.

Podle BBC v listopadu kolovaly informace, že podezřelého unesla v Libyi jedna z místních milic. To posílilo spekulace, že muž bude předán americkým úřadům.

Americké ministerstvo nesdělilo, jak se podařilo muže zadržet. Podle BBC v listopadu kolovaly informace, že podezřelého unesla v Libyi jedna z místních milic. To posílilo spekulace, že muž bude předán americkým úřadům.

Jediný odsouzený

Jediným odsouzeným za atentát byl důstojník libyjských tajných služeb Abdal Basat Alí Midžrahí. V lednu 2001 dostal doživotí. Midžrahí byl ale v srpnu 2009 propuštěn ze zdravotních důvodů ze skotského vězení do Libye, kde v květnu 2012 zemřel.

Libyjec Abdal Basat Alí Muhammad Midžrah (sedící s rouškou)
Zemřel jediný usvědčený atentátník v případu Lockerbie

Incident ve své době způsobil značný rozkol mezi Libyí a západními státy včetně USA, které severoafrický stát obviňovaly například také z útoku na diskotéku v západním Berlíně z roku 1986, při níž zemřeli tři lidé, z nichž dva byli američtí vojáci. Více než 200 dalších lidí utrpělo zranění, mezi nimi asi 50 příslušníků americké armády.

Kaddáfího vláda přijala zodpovědnost za útok na letadlo nad Lockerbie až v roce 2003. Libye se dohodla na finanční kompenzaci s rodinami zesnulých výměnou za zrušení sankcí. Administrativa George Bushe mladšího pak v roce 2006 Libyi vyřadila ze seznamu zemí podporujících terorismus a obnovila s ní diplomatické vztahy.