Na fotografiích zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, že na podlaze mešity leží mnoho zkrvavených, bezvládných těl. Na místo dorazily speciální jednotky hnutí Tálibán. Tálibán rovněž vyzval občany, aby darovali krev. K explozím se zatím nikdo nepřihlásil.

Bojovníci Tálibánu v provincii Pandžšír.
Islámský stát používá k útokům na Tálibán jeho vlastní taktiky

"První informace naznačují, že šlo o útok sebevražedného atentátníka, který se odpálil uvnitř mešity," prohlásil podle AFP místní představitel Tálibánu pod podmínkou anonymity.

Čtyři sebevražední atentátníci 

Podle svědka citovaného agenturou AFP byly slyšet tři výbuchy, z nichž jeden nastal u hlavního vchodu do mešity. Agentura AP s odvoláním na svědka, který se představil jako Murtaza, uvedla, že sebevražední atentátníci byli čtyři.

Dva odpálili nálože při vstupu do mešity, a umožnili tak dalším dvěma útočníkům proniknout dovnitř svatyně a vyhodit se do vzduchu mezi věřícími. Páteční modlitby ve zmíněné mešitě navštěvuje kolem 500 lidí, řekl Murtaza.

Bojovníci hnutí Tálibán
Afghánistán po Američanech. Tálibán čeká na čínské peníze, ty ale nepřicházejí

Před týdnem zabil sebevražedný atentátník v šíitské mešitě v afghánském městě Kunduz přes 50 lidí a na 140 jich zranil. K tomuto útoku se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

Většina Afghánců patří k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.