Na Meskelově náměstí, kde se incident udál, zůstalo po výbuchu několik zraněných, přičemž postupně se jejich počet vyšplhal až na 154. „Je to neúspěšný pokus sil, které nechtějí vidět sjednocenou Etiopii,“ uvedl posléze nový premiér.

Ministerstvo zdravotnictví po útoku mluvilo o jednom mrtvém. V neděli na následky zranění ovšem zemřela druhá osoba.

Ilustrační foto
Nové volby o brexitu? Lidé znovu vyjdou do londýnských ulic

Výbušninu popsali někteří z přihlížejících. „Byl to granát. Někdo jím mrštil na pódium, kde premiér stál,“ uvedl organizátor Seyoum Teshome. „Po explozi jsem viděl několik zraněných lidí,“ dodal.

Útočníka policie stále hledá. Je možné, že jím bude někdo z radikální větvě. Ta proti Abiyimu protestovala už v ranních hodinách. "Pachatelé budou čelit spravedlnosti," uvedl na Twitteru premiérův mluvčí Fitsum Arega. Podle jiných příspěvků vzkázal Abiyi lidem, aby proti útočníkům sami nic nepodnikali.

Nový premiér etiopskou nadějí

Etiopský státník už dříve v červnu potěšil lid prohlášením, že je připraven naplnit mírovou dohodu s Eritreou, která byla po konfliktu o hranice podepsána v roce 2000. Tento akt by ukončil další, dva roky probíhající válku mezi oběma zeměmi, jejíž průběh se vyhrocuje stále více.

Donald Trump
Trump hovořil s pozůstalými po obětech migrantů. Nezemřeli zbytečně, řekl

Do funkce byl Abiy, premiér a předseda vlády, dosazen už v dubnu, když v ní nahradil Hailemariama Desalegna. Jedná se o bývalého člena hnutí Oromo, jehož několikaleté protesty proti vládním krokům zaznamenaly několik stovek mrtvých. Etiopská vláda mimo jiné čelila obvinění za mučení a zabíjení politických disidentů.

Prvním krokem, který dvaačtyřicetiletý Abiy učinil, bylo uvolnění vládní moci, a to například odblokováním stovek webových stránek a povolením několika televizních stanic. Eritrejská politická organizace Ginbot 7 vydala prohlášení, že tyto akce možná povedou až k demokracii. Ta by podle ní mohla být „skutečným řešením“.

Prezident Erdogan na zasedání Organizace islámské spolupráce
Volby v Turecku: Erdoğan může posílit svou prezidentskou moc