K explozi zařízení společnosti Colonial Pipeline došlo ve venkovské oblasti státu na jihovýchodě USA, kde z problematického potrubí unikla ropa už v září, což způsobilo nedostatek cenné suroviny v jižní části USA.

Podle prohlášení firmy začalo hořet ropné palivo ve chvíli, kdy dělníci narazili do potrubí rypadlem. "Je tu mohutný sloup dýmu, rozsáhlý požár," uvedl podle agentury AP Jeff Hartley z úřadu šerifa místního okresu Shelby. Podle něho není jisté, kdy se budou moci evakuovaní lidé vrátit domů.

Jeden člověk zemřel přímo na místě a dva vážně zraněné vrtulníky dopravily do nemocnic. Poraněno bylo i dalších pět lidí.

Potrubí podle webových stránek firmy přepraví přes tři miliony hektolitrů ropných produktů denně na trase mezi Houstonem a New Yorkem a zásobuje palivem přes 50 milionů lidí. Dotčený úsek byl do odvolání odstaven z provozu.

Firma Colonial Pipeline nicméně dnes odhadla, že ropovod, klíčový pro zásobování východního pobřeží Spojených států, by mohla znovu uvést do provozu již v sobotu. Momentálně však na místě výbuchu stále zuří požár a experti firmy předpokládají, že do oprav se budou moci pustit za den či dva. Také vyšetřování smrtelného úrazu by mohlo podle Reuters zkomplikovat opětovné uvedení ropovodu do provozu.