Úřadům se zatím podařilo identifikovat 19 mrtvých. Podle ministerstva pro mimořádné situace hledání zbylých obětí komplikuje fakt, že záchranáři neví, na jakém místě by se mohly nacházet.

V úterý se nicméně záchranářům podařilo objevit živé jedenáctiměsíční dítě, které v kritickém stavu letecky přepravili do Moskvy. Zajistit trosky proti dalšímu pádu trvalo 24 hodin. Práce navíc komplikují silné mrazy, kdy je i přes den sedmnáct pod nulou a má se dále ochlazovat.

Záchranáři z trosek domu v Magnitogorsku vyprostili živé jedenáctiměsíční dítě
Zázrak v troskách na Uralu. Den a půl po výbuchu našli záchranáři živé dítě

V Čeljabinské oblasti, kde se Magnitogorsk nachází, vyhlásily úřady na dnešek smutek. Na úředních budovách jsou vlajky spuštěny na půl žerdi, úřady také doporučily místním televizím vyřadit z vysílání zábavné pořady. U místa neštěstí lidé vytvořili ze svíček, květin a hraček improvizovaný pomník, uvedla agentura Interfax.

Spekulace o terorismu

Výbuch plynu je podle ruských policistů hlavní vyšetřovací verzí neštěstí, i když v místních médiích se objevují spekulace o možné akci teroristů. Exploze se stala v bytě ve třetím podlaží, který si den před neštěstím údajně pronajal neznámý muž. Vyšetřovatelé ale tvrdí, že v troskách zřícené části domu nebyly nalezeny žádné stopy výbušné látky.

V Magnitogorsku, který má více než 415 tisíc obyvatel a leží přibližně 1400 kilometrů východně od Moskvy, vyhlásil gubernátor Boris Dubrovskij hned v pondělí stav nouze. Lidem postiženým neštěstím gubernátor slíbil rychlou pomoc v podobě peněz i náhradního ubytování.

Exploze obytného domu v Magnitogorsku
Sedm mrtvých, desítky pohřešovaných. Na Uralu vybuchl dům, platí stav nouze