„Výbuch vystřelil z vody kusy kamení, které prorazily střechu lodi a přistály v části pro pasažéry,“ uvedl pro The Guardian šéf havajského požárního oddělení Darwin Okinaka.

Nejvážněji byla poraněna dvacetiletá žena, které dopad horniny způsobil zlomeninu stehenní kosti. Další tři cestující byli převezeni do nemocnice s blíže nespecifikovanými poraněními. Ostatní pasažéři byli nejčastěji s popáleninami, oděrkami a dalšími povrchovými zraněními ošetřeni na místě.

V době výbuchu se turisté účastnili plavby s cílem prohlédnout si lávu proudící do oceánu. Loď se pohybovala ve vzdálenosti kolem 460 metrů od pobřeží. Majitel a kapitán plavidla Shane Turpin pro The Guardian uvedl, že nezpozoroval žádné větší výbuchy, takže se ke kritickému místu přiblížil na méně než 250 metrů. 

„Když jsme se od místa začali vzdalovat, z ničeho nic začalo vše okolo vybuchovat. Bylo to všude,“ řekl Turpin. Dodal, že neměl ponětí o jak obrovskou explozi šlo, dokud později na pobřeží neviděl videozáznam.

Will Bryan a jeho přítelkyně Erin byli v době výbuchu mezi pasažéry. „Když člověk viděl co se děje, neměl už čas cokoli udělat. Co bylo nejhorší, byli jsme na malé lodi. Kolem vás prší láva, nemáte se kam schovat. Kolem sebe máte šest metrů prostoru, do kterého se všichni chtějí ukrýt. Bylo to příšerné,“ popsal Bryan dění na lodi pro britskou BBC.

„Když bylo po všem, nastal chaos a kapitán se snažil dělat maximum aby všechny uklidnil. To ale nebylo možné. Erinin obličej byl pokrytý sazemi a já měl spálená záda, bylo to vážně děsivé,“ dodal Bryan.

Shane Turpin poznamenal, že podobné exploze dlouhodobě pozoruje a dokumentuje, přičemž ta dnešní byla naprosto výjimečná. Před výbuchem nezaznamenal žádné varovné siginály. Kapitán provozuje služby lodní „lávové turistiky“ již řadu let a na ostrově žije od roku 1983.

Úřady vydaly varování před přibližováním se k místům, kde se láva dostává do kontaktu s oceánem. Upozorňují, že může dojít k uvolnění oblaků kyselin. I přes hrozící riziko však několik společností podobné vyhlídkové plavby pořádá. 

Americká pobřežní stráž v květnu stanovila bezpečnostní zónu, která zakazuje plavidlům přiblížit se k nebezpečným bodům na vzdálenost menší než 300 metrů. Zkušení kapitáni však mohou získat zvláštní licenci, která jim dovolí přiblížit se až na padesát metrů.

Sopka Kilauea je s několika výkyvy aktivní posledních 35 let. V květnu vstoupila novou erupcí do další fáze a začala chrlit žhavou lávu čerstvě vzniklými prasklinami v obydlených oblstech ostrova.