Tropická bouře Kai-Tak provázená nárazovým větrem o rychlosti až 110 kilometrů za hodinu zasáhla v sobotu třetí největší filipínský ostrov Samar a znovu zpustošila oblast, kterou už před čtyřmi lety těžce zdevastoval supertajfun Haiyan. Informuje o tom AFP.

Přibývá mrtvých a nezvěstných

Podle filipínských úřadů si už v sobotu 16. prosince bouře vyžádala nejméně tři oběti na životech. Ke všem smrtelným nehodám došlo na ostrově Leyte, který se Samarem sousedí. Dvouletý chlapec se utopil v povodni, jednu ženu zavalil půdní sesuv a jedna osoba se zřítila do zaplavené šachty. V neděli pak agentura AFP vydala zprávu, že půdní sesuvy zabily podle oficiálních zdrojů celkem 26 lidí.  

Sesuvy půdy a létající předměty hnané větrem zranily podle filipínské agentury regionální civilní ochrany celkem sedm lidí.

Vládní Národní rada pro omezení a řízení rizik spojených s živelnými katastrofami v sobotu ještě ověřovala informace o dalších dvou úmrtích, k nimž mělo dojít v důsledku půdních sesuvů a povodní na ostrovech Biliran a Dinagat. Další tři lidé zmizeli v Ormocu, když je v sobotu zachytila povodeň, jejich osud je zatím neznámý. Verdikt o celkovém počtu zabitých se v neděli dopoledne ustálil na hrozivém čísle 26.

Podruhé po čtyřech letech

Jak Samar, tak Leyte zažívají děsivé deja vu, protože už čelily supertajfunu Haiyan v roce 2013, který za sebou zanechal víc než 7350 mrtvých nebo nezvěstných lidí. Pro obyvatele obou ostrovů (celkem zde žije asi 4,5 milionu lidí) tak představuje současná živelná katastrofa velké trauma.

Agentura AFP zmiňuje příběh autobusového řidiče Felixe Villaserana, který při supertajfunu před čtyřmi lety ztratil 39 bratranců a nyní je i s rodinou (manželkou a čtyřmi dětmi)  sám odříznut ve městě Tacloban na ostrově Leyte v dvoupodlažním domě, kde zůstává s dalšími jedenácti příbuznými, jejichž domovy zaplavil neustálý déšť.  

"Své obavy musíme setřást. Doufám, že Bůh nedopustí, aby se ta hrůza znovu opakovala," sdělil v sobotu AFP v telefonickém rozhovoru Viliameran. "Má žena nás naštěstí zásobila potravinami ještě před bouří, ale protože jsou tu teď s námi i další tři rodiny, máme už nedostatek jídla," uvedl řidič autobusu.

Přes 77 tisíc lidí evakuováno

Vláda poslala do oblasti vojenské nákladní automobily, které projížděly stoupající vodou a snažily se vysvobodit uvězněné lidi z pastí. Do záchytných nouzových středisek bylo v sobotu evakuováno víc než 77 tisíc lidí. Situace však zůstávala nadále vážná. Silný vítr vyvrátil na řadě míst stromy a zporážel stožáry elektrického vedení, zatímco povodně a půdní i skalní sesuvy zablokovaly na řadě míst silnice a také pohřbily několik domů. Zaplavená byla i zemědělská pole ve venkovských oblastech.

Místní televizní stanice ABS-CBN se sídlem v Manile vysílala záběry zaplavených ulic a létajících kusů střešní krytiny z vlnitého plechu.

"Téměř polovina zdejších vesnic je zaplavena," sdělil ABS-CBN v telefonickém rozhovoru zástupce východní provincie Samar Marcelo Picardal.

Starosta města Ormoc Richard Gomez v rozhovoru s televizí CNN Philippines upozornil na to, že povodeň zřejmě kontaminovala městský vodovodní systém, který zásoboval pitnou vodou 200 tisíc lidí. "Potřebujeme spoustu vody a spoustu přikrývek," dodal Gomez.

Podle filipínské Státní meteorologické služby měl déšť na východních Filipínách v sobotu ještě sílit. Bouře se pak měla během víkendu rozpadnout na menší, které se přesunou nad zbylou část Filipín. Kvůli vysokým vlnám byl pozastaven provoz na trajektových námořních trasách, které ležely v cestě bouře.