Vypadalo to jako úlet, ale zdá se to být promyšleným politickým tahem. Saský ministerský předseda Michael Kretschmer se na ekonomickém fóru v Petrohradu sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Kretschmer, politik Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové se vyslovil pro zrušení protiruských sankcí. A pozval Putina na návštěvu Saska a jeho oblíbených Drážďan, kde v osmdesátých letech řídil síť agentů sovětské KGB. „Rusko je strategicky významný partner, pro lepší vztahy potřebujeme ukončení sankcí,“ zdůvodnil svůj krok Kretschmer, který jednal zcela v rozporu s vládní i stranickou linií.

Jaroslaw Kaczyński
Polská vláda PIS usiluje o hlasy mladých. Zavedla nulovou daň

Ta jednoznačně říká, že sankce vůči Rusku mohou být ukončeny, až budou ukončeny boje na východě Ukrajiny a budou splněny podmínky minských mírových dohod. A k úplnému zrušení všech sankcí by také Rusko muselo vrátit Ukrajině okupovaný Krym. „Potřebujeme především ukončení anexe Krymu a mír na Donbasu,“ uvedl jménem německého ministerstva zahraničí státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth. Ten připomněl, že sankce nejsou „německé“, ale týkají se celé EU.

Na Kretschmera se snesla velká vlna kritiky, ale místo aby se kál, prohlásil, že „východní Německo má vlastní pohled na Rusko“ a dodal, že požaduje, aby „sankce byly zrušeny co nejrychleji“.

AfD na východě sílí 

Důvod „lásky k Rusku“ saského premiéra spočívá v zemských volbách, které se konají už 1. září. V nich svádí saská CDU s velmi proruskou Alternativou pro Německo (AfD) vyrovnaný souboj o prvenství. Podobně úspěšná je AfD i v Durynsku a Braniborsku, které také čekají na podzim volby. Zatímco ve starých spolkových zemích vliv Ruskem podporované AfD upadá, ve východním Německu je to naopak. AfD se daří vytlačovat postkomunistickou Levici z pozice „strany východních Němců“.

Protiimigrační téma bylo u AfD doplněno bojem proti zavírání východoněmeckých dolů nebo otázkou podpory Ruska. A i když se to zdá nemožné, v bývalé NDR, až do roku 1990 obsazené milionem sovětských vojáků, již si z velké části země udělali základny, postsovětská proruská nostalgie AfD zabírá.

Vladimir Putin
Putinovi se nelíbí vliv ekonomiky USA. Hájil Huawei a Nord Stream