Moskva si na pozadí války na Ukrajině připravuje novou generaci vojáků. Militarizace ruských veřejných škol po invazi zesílila. Neděje se tak na základě spontánní vlny vlasteneckého cítění, ale na popud vlády. Ve školách po celé zemi se oslavuje služba v armádě, vytvářejí se dobrovolné roty teenagerů a učební osnovy se mění tak, aby kladly větší důraz na obranu vlasti.

Začátek školního roku přivítal Putin

Při návratu do tříd se školáky promluvil i prezident Vladimir Putin. Osobně se setkal se třiceti dětmi z různých regionů a nostalgicky vzpomínal na sovětskou éru a druhou světovou válku. „Uvědomil jsem si, proč jsme vyhráli Velkou vlasteneckou válku. Bylo nemožné porazit národ s takovým duchem. Byli jsme neporazitelní. A takoví jsme i nyní,“ pronesl.

Zdroj: Youtube

Kreml toto setkání označil za zahájení výuky v rámci loni zavedeného studijního programu Rozhovory o důležitých věcech. Tyto hodiny mají žáci základních škol každý týden a učitelé jim v nich přednášejí propagandu. „Škola je mocný mechanismus, jak vychovat člověka podřízeného státu,“ řekl agentuře AP odborník pro mezinárodní a bezpečnostní otázky Nikolaj Petrov.

Rusko se jen brání zlému Západu

Studenti v 10. a 11. třídě se letos učí upravené moderní dějiny. V nových kapitolách Moskva ospravedlňuje anexi Krymu a invazi na Ukrajinu. Přidává sekce o falšování dějin, ukrajinském neonacismu a o tom, jak je Rusko země hrdinů. Západ Kreml vykresluje jako nepřítele, který Rusko ohrožoval a země proto musela jednat pro dobro svého lidu.

Ruští vojáci v ulicích ukrajinského Melitopolu
Mlýnek na maso. Většina padlých Rusů byla na frontě jen krátce, ukazuje analýza

Další změny žáci zažívají v hodinách první pomoci a sebeobrany. Děti od 5. do 11. třídy nyní podstupují základní vojenský výcvik. Seznamují se během něj se zbraněmi, učí se kopat zákopy, předvádí vojenská cvičení a pozdravy. Poslouchají také o vedení informační války a nebezpečí extremistických skupin, informoval deník The Washington Post

Zdroj: Youtube

Putin v srpnu také schválil nový povinný předmět s názvem základy bezpečnosti a obrany vlasti, který by měl mít vojenského obsahu daleko více. V rozvrzích se objeví příští školní rok. „Studentům má vštípit pochopení a přijetí estetiky vojenských uniforem, vojenských rituálů a bojových tradic,“ stálo v dokumentu ruského ministerstva školství, který podle serveru HNGN zveřejnila ruská nezávislá média Important Stories.

Děti se učí sestavovat zbraně

Rozsáhlý průzkum stanice CNN v obsahu lokálních médiíí v Rusku zjistil, že základní vojenský výcvik absolvují dokonce i děti ve věku sedmi nebo osmi let. Ty se pak účastní vojenských cvičení.

Některé děti vypadají nadšeně, jiné zmateně. Na sobě mají tu či onu vojenskou uniformu a bez většího úspěchu se snaží pochodovat do kroku, zatímco nesou imitace zbraní nebo obrázky ruských hrdinů. 

Následky války v Charkovské oblasti. Ilustrační snímek
Masakr v Kosťantynivce? Tržiště omylem zasáhla ukrajinská raketa, tvrdí list

V Belgorodu desítky dětí společně s vojáky používaly i automatické zbraně, skládaly kulomet a překonávaly překážkové dráhy. Podobných přehlídek se po celé zemi odehrálo a stále odehrává spoustu. Ve městě Vologda mělo dítě i větší roli. „Soudruhu veliteli přehlídky! Přehlídka je připravena. Jsem velitelka Uliana Šumelová,” zasalutovala dívka.

Základní vojenský výcvikový kurz na škole č. 28 v Simferopolu na Krymu. .Základní vojenský výcvikový kurz na škole č. 28 v Simferopolu na KrymuZdroj: ČTK via ruská zpravodajská agentura SPUTNIK

Od ruských dětí se také očekává, že přispějí k válečnému úsilí alespoň civilními způsoby. Ve Vladivostoku školáci šijí kalhoty a čepice pro vojáky, ve Vladimiru v hodinách pracovních činností šijí balaklavy a studenti technické školy ve Voroněži vyráběli mobilní kamna a zákopové svíčky. V Ussurijsku postižené dívky vyráběly čelenky a obvazy, zatímco sirotci v Burjatsku šili amulety pro štěstí, které pak posílali vojákům na Ukrajině

Všechny tyto aktivity zveřejňují novináři v regionálních médiích v rámci širšího úsilí o povzbuzení vlasteneckého ducha a pro podporu bojů na Ukrajině.

Vojenské sportovní hry mládeže

Militarizace se nevyhnula ani středoškolákům. Teenageři by se měli účastnit soutěží v takzvaných Vojenských sportovních hrách mládeže. V Orenburské oblasti právě skončilo okresní finále. Různých soutěží, jako je například hod granátem, vojenský drill, překážková dráha, sestavování útočné pušky Kalašnikov, vybavení skladu nebo kvíz z vojenské historie, se účastnilo na 180 sportovců ze 14 týmů.

Olena Zelenská promluvila o tom, jaké dopady má válka na její rodinu.
První dáma Olena Zelenská poskytla upřímný rozhovor. I její rodina válkou trpí

Ministr školství Sergej Kravcov také nedávno uvedl, že v ruských školách a učilištích nyní působí asi 10 tisíc takzvaných vojensko-patriotických klubů, ve kterých je asi čtvrt milionu lidí.

Změny přišly i na univerzity

Na vysokých školách vláda změnila povinou přednášku Základy ruské státnosti. Studenti se v ní nyní dozvědí, že Rusko nemá hranice a kdekoliv někdo mluví rusky, spadá pod Moskvu. Rusko je podle nových skript také jedinou zemí, která bojuje s nacismem.