Švýcarsko v říjnu obdrželo žádost americké justice, která chce režiséra soudit za sex s třináctiletou dívkou z roku 1977. Bern se má k této žádosti vyslovit v nadcházejících týdnech.

„Po rozhodnutí ministerstva spravedlnosti, které vydání nařídí, má Polanski možnost odvolat se k federálnímu trestnímu soudu a pak k federálnímu soudu,“ uvedla Widmerová-Schlumpfová.

„Jestliže se odvolá, může se proces extradice ještě prodloužit. Je těžké říci, jak dlouho to potrvá, může to být několik měsíců až rok,“ řekla.

Roman Polanski byl zatčen na základě amerického zatykače po příjezdu do Curychu loni 26. září. Více než dva měsíce strávil ve vězení a 4. prosince byl propuštěn na kauci (ve výši v přepočtu 80 milionů Kč) do domácího vězení ve své chatě v luxusním letovisku Gstaad ve švýcarských Alpách. Zde čeká na své případné vydání.

Počátkem ledna švýcarské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že připravuje své rozhodnutí k americké žádosti o vydání. „Může to být v lednu, ale také v únoru,“ řekl k tomu mluvčí ministerstva spravedlnosti Folco Galli.

Až dva roky ve vězení

Roman Polanski, který se k sexuálnímu styku s nezletilou přiznal, uprchl ze Spojených států v roce 1978, než byl vynesen rozsudek. Od té doby se tam nevrátil. Ve Spojených státech se pohlavní styk s mladistvou považuje za znásilnění. Tento čin se nedá promlčet. Polanskému za něj v USA hrozí roky vězení.

Americký soud v Los Angeles 22. ledna odmítl, aby byl režisér souzen v nepřítomnosti. Podle soudního výroku má být souzen v USA.

Polanski žil od roku 1978 ve Francii, která své občany do ciziny nevydává. Do Spojených států nepřiletěl ani v roce 2003 převzít Oscara za své drama Pianista.