Od loňského pokusu o převrat, o němž někteří analytici soudí, že byl fingovaný, uvěznil turecký režim tisíce lidí. Zařadil se mezi ně i křesťanský misionář Andrew Brunson, který měl na starost kostelík ve městě Izmir na západním pobřeží Turecka. Zadržován je od loňského října. Podle tureckých médií ho obviňují mimo jiné z toho, že byl členem Gülenovy sítě, kterou turecká vláda považuje za teroristickou organizaci. Podle Spojených států byl Brunson zatčen neoprávněně, USA proto žádají jeho propuštění.

Fethullah Gülen je vůdce náboženského hnutí, ke kterému se hlásí přes 10 milionů členů, a bývalý Erdoganův spojenec. V roce 2014 ale na něj Turecko vydalo zatykač za údajné vedení teroristické skupiny. Erdogan se totiž domníval, že údajní zločinci spojení s Gülenem infiltrovali klíčové orgány včetně soudů a policie a usilují o jeho svržení. Poté, co se v loni červenci část armády pokusila převzít moc v zemi, označil turecký prezident Gülena za strůjce tohoto pokusu. Gülen odmítl, že by hrál v převratu jakoukoli roli. Pokus o puč stál život kolem 250 lidí. Gülen žije v současnosti v americkém exilu.

Erdogan vystoupiil ve čtvrtek ve svém prezidentském paláci v Ankaře s projevem k policejnímu sboru, v němž naznačil, že osudy obou mužů jsou navzájem propojeny. "Říkají: vraťte nám pastora. Ale oni mají také jednoho pastora. Vraťte ho (Gulena) nám, a pak to zkusíme a dáme vám toho vašeho (Brunsona)," vzkázal Spojeným státům turecký vůdce.

"Pastor, kterého máme my, je u soudu. Váš ne - žije si v Pensylvánii. Můžete nám ho snadno vydat. A můžete nám ho vydat okamžitě," pokračoval. 

Nový dekret vydaný letos v srpnu udělil Erdoganovi pravomoc schválit výměnu cizinců zadržených nebo odsouzených v Turecku za lidi z jiných zemí "v situacích, kdy to vyžaduje národní bezpečnost, nebo národní zájmy".